Sieć 5G jest niesamowitym osiągnięciem otwierającym wiele furtek do nowych technologii. Przede wszystkim przerasta wcześniejszą 4G dużo większą szybkością przesyłu danych. W dobie pandemii, gdy coraz częściej pracujemy z domu, może to okazać się bezcennym ulepszeniem. I choć w Polsce nie mamy jeszcze pełnej częstotliwości 5G, trzeba pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą kompatybilne z tą technologią. Warto rozejrzeć się na rynku, by w momencie wprowadzenia pełnoprawnego 5G, mieć urządzenie pozwalającego na uzyskanie pełnej prędkości.

Pionier na rynku

Ze swoimi propozycjami aktywnie wychodzi marka Dell. Już teraz w ofercie możemy znaleźć modele laptopów obsługujących 5G. Pierwszy laptop Dell z 5G został wypuszczony wiosną 2020 r. Był to Dell Latitude 9510 wyposażony w długo działającą baterię i sztuczną inteligencję. Twórcy obiecują kompatybilność ze wszystkimi dostępnymi obecnie opcjami łączności. Sprzęt ten umożliwia odbiór transferu na poziomie poniżej 6 GHz, a więc najczęściej używanym w technologii 5G. Latitude 9510 został stworzony głównie z myślą o użytku domowym i biznesowym. Optymalny rozmiar ekranu pozwala na wygodne korzystanie w domowych warunkach. Sprawdzi się przy tym doskonale w podróży, ponieważ jest lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Przy korzystaniu w domu, gdy możemy potrzebować większego wyświetlacza, pozwala na łatwe i szybkie podłączenie zewnętrznych ekranów.

Długa żywotność baterii to dodatkowa zaleta w przypadku wyjazdów. Zwróćmy uwagę na wariant akumulatorów, ponieważ w tym modelu występują one w dwóch opcjach: 52 Wh oraz 88 Wh. Drugi z nich według producenta pozwala na 30 godzin ciągłej pracy bez ładowania.

Model ten posiada wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania. Pozwala to na bezpieczne logowanie. Wbudowana kamera posiada umiejętność rozpoznawania twarzy. Jest w stanie automatycznie odblokować sprzęt i zablokować ekran, gdy odchodzimy od komputera.

Użyty procesor Intel Core i7-1010U v Pro posiada 16 GB RAM-u. Pozwala on na płynną pracę przy wielu działających jednocześnie procesach i korzystaniu z internetu.

Kolejne odsłony

Nowością z tego roku jest biznesowy model Latitude 9420. Stanowi on kontynuację luksusowej serii 9000. Charakterystyczna dla tego modelu jest możliwość wyboru opcji z konwertowalnym ekranem. Nowość to technologia SafeShutter pozwalająca na automatyczne zamykanie i otwieranie soczewki kamery wbudowanej w laptop. Jest to ukłon przede wszystkim w kierunku biznesowych zastosowań laptopa, gdy dzień pracy wiąże się z częstymi wideokonferencjami. Podobnie jak poprzedni model posiada inteligentną kamerę logującą użytkownika i czujnik odcisków palców.

W celu umożliwienia temu modelowi na korzystanie z sieci 5G, wyposażono go w nowoczesny modem Qualcomm 5G Snapdragon X55. Jest on dostępny także w modelach Latitude 9510, jednak nie we wszystkich konfiguracjach. Warto zwrócić uwagę na obecność tego modemu przeglądając specyfikację sprzętu, który chcemy kupić.

Na szczególną uwagę zasługuje użycie procesora Intel Core i7 będącego 11 odsłoną generacji Tiger Lake. Posiada on potężne możliwości i sprawdzi się doskonale przy codziennej pracy. Zapewni płynne działanie nawet przy wielu procesach działających w tle.

Pamiętajmy, że planując zakup warto wybrać sklep z laptopami online, gdzie mamy możliwość porównania specyfikacji i cen różnych modeli. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć najbardziej odpowiadający nam sprzęt.