Hydrauliczne nożyce gilotynowe są niezbędne do prac związanych z obróbką metali. Znane są ze swojej wydajności i gotowości do pracy na wysokim poziomie. Są niezwykle funkcjonalne, dlatego powinny znaleźć się w każdym zakładzie produkcyjnym.

Zasada działania hydraulicznych nożyc gilotynowych

Hydrauliczne nożyce gilotynowe tną arkusze materiału, wykonując ruch posuwisto-zwrotny w sposób liniowy, jednym ostrzem względem drugiego. Za pomocą ruchomego górnego ostrza i unieruchomionego dolnego możliwe staje się efektywne wykorzystanie siły do dokładnego cięcia blach różnej grubości. Dzięki temu materiał jest precyzyjnie cięty zgodnie z określonymi parametrami.

Górne ostrze hydraulicznych nożyc gilotynowych zamocowane jest na uchwycie narzędziowym, a dolne bezpośrednio na stole roboczym. Hydrauliczny docisk ciętego materiału unieruchamia obrabiany materiał, dzięki czemu arkusz nie przesuwa po obszarze pracy nożyc.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe – najważniejsze zalety

Hydrauliczne nożyce gilotynowe zapewniają czyste, proste cięcia płaskich arkuszy. Skutkuje to dużo lepszymi efektami niż przy cięciu palnikiem. Dzięki temu zakład produkcyjny może wytwarzać produkty tak precyzyjne, jak to tylko możliwe. Ponadto hydrauliczne nożyce gilotynowe są kompatybilne z zaawansowanymi zintegrowanymi systemami hydraulicznym, dzięki którym z łatwością można uzyskać oczekiwane wyniki.

Chyba największą zaletą hydraulicznych nożyc gilotynowych do cięcia blachy jest to, że w trakcie ich pracy nie dochodzi do jakichkolwiek strat materiału. Co więcej, nożyce mogą ciąć względnie małe i wąskie paski materiału, szczególnie przy wykorzystaniu innowacyjnego systemu ANTI TWIST, który dociska cięty materiał od dołu za linią cięcia.

Oczywiście hydrauliczne nożyce gilotynowe są bardzo bezpieczne w porównaniu do innych technologii obróbki. W przeciwieństwie do cięcia palnikiem lub innych metod, operator nie zbliża się bezpośrednio do obszaru cięcia – dodatkowo nie istnieje jakiekolwiek ryzyko poparzenia. Tak długo, jak zachowane są odpowiednie środki ostrożności, a ostrza są regularnie konserwowane i serwisowane, maszyna może zapewnić precyzyjne cięcia przy minimalnym ryzyku.

Zastosowanie hydraulicznych nożyc gilotynowych

Hydrauliczne nożyce gilotynowe są szeroko stosowane w przemyśle lekkim, chemicznym, metalurgii, budownictwie, przemyśle stoczniowym, samochodowym, energetycznym, AGD czy nawet przemyśle dekoracyjnym.

Nożyce gilotynowe wykorzystuje się na całym świecie w różnych gałęziach gospodarki, które są zaangażowane w produkcję stoczniowe, maszyn budowlanych, kotłów, samolotów, wytwarzanie stali i aluminium oraz innych.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe – jak o nie dbać?

Przed korzystaniem z nożyc należy sprawdzić wszystkie części maszyny tnącej, aby upewnić się, że są w dobrym stanie (mają odpowiednią ilością smaru, dokręcone śruby, a same hydrauliczne nożyce gilotynowe są naostrzone).

Warto także zmieniać szczelinę między ostrzem i dostosować ją do grubości danych materiałów. Ostrza gilotyny powinny być dobrze naostrzone, a powierzchnia cięcia nie może mieć nierówności i wystających zadziorów.

Podczas regulacji ostrzy należy zatrzymać maszynę, aby uniknąć wypadków. W przypadku stwierdzenia nadmiernego hałasu lub zjawiska przegrzania maszyny z nożycami, należy natychmiast ją zatrzymać.

Podsumowanie

Hydrauliczne nożyce gilotynowe pozwalają na precyzyjne cięcie nawet małych skrawków materiałów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego strat w trakcie pracy maszyny. Oprócz wydajnej obróbki zapewniają bezpieczną pracę operatorów. Ze względu na swoje właściwości oraz szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, hydrauliczne nożyce gilotynowe powinny znaleźć się w każdym zakładzie produkcyjnym.