Dynamiczny rozwój sektora przemysłowego, jak również jego automatyzacja miały spory wpływ na potrzebę stworzenia czujników, które wykrywają ruch obiektów fizycznych. W ten sposób możliwe jest przeprowadzanie nawet złożonych procesów produkcyjnych. Tego rodzaju elementy mają zastosowanie w różnego typu urządzenia. W dużej mierze wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od miejsca jego montażu oraz docelowego przeznaczenia. Także nowoczesne urządzenia jak drony, czy też dobrze znane drzwi przesuwne automatyczne na co dzień wykorzystują technologię czujników pomiaru odległości.
Automatyka przemysłowa – jakie rozwiązanie wybrać?
W tego przypadku urządzenia wszechstronnie wykorzystywane są czujniki optyczne. Działają poprzez wykorzystanie wiązki światła. Ta wysyłana jest bezpośrednio przez nadajnik, natomiast odbiornik zbiera wszelkie informacje, bezpośrednio po odbiciu wiązki od obiektu fizycznego. Ich zaletą są niewielkie rozmiary, łatwość użytkowania oraz szerokie zastosowanie w sektorze przemysłowym.
Gdzie mają swoje zastosowanie czujniki indukcyjne?
Jest to również jeden z bardzo rozpowszechnionych typów czujników pomiaru odległości. Mają one jednak swoje zastosowanie wyłącznie przy okazji obiektów wykonanych z metalu. Informacje zbierane są poprzez wykrycie zmiennego pola elektromagnetycznego. Wszelkie zmiany przekazywane przez modulator kierowane są na wyjście czujnika. Na podstawie zebranych informacji – w zależności od wykrycia obiektu lub jego braku, wykonywane są dalsze czynności. Ogromną zaletą tego typu czujników jest odporność na szkodliwe warunki pracy.
Jak działają czujniki ultradźwiękowe?
To kolejny model urządzeń pomiarów odległości o szerokim zastosowaniu w automatyce przemysłowej. Tym razem działanie czujnika oparte jest na fali ultradźwiękowej. Zostaje ona wysłana z nadajnika, następnie odbija od obiektu, wraca do czujnika. Na podstawie czasu, w jakim fala powróciła zostaje stwierdzone, czy wykryty został przedmiot uważany za przeszkodę. Tego typu elementy doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, jak wysokie zawilgocenie, czy zanieczyszczenie otoczenia.
Czym jest enkoder liniowy?
Kolejny tym czujnika, która pozwala na zwiększenie efektywność prac przemysłowych. Wykorzystywany jest do wykonywania precyzyjnych pomiarów w czasie rzeczywistym. Podstawowymi elementami tego urządzenia są sensor magnetyczny, zintegrowany z przekaźnikiem oraz taśma, po której czujnik porusza się, dokonując pomiarów.
Czujnik niezbędny w przemyśle – czujnik położenia liniowego
To kolejny typ czujników, który stanowi nieodzowny element różnego rodzaju linii produkcyjnych. Zapewnia wysoką jakość pomiarów, a przez to jest rozwiązaniem skutecznym oraz wysoce użytecznym. W dużej mierze to właśnie od jakości tego rodzaju czujników zależy nie tylko efektywność procesów produkcyjnych, ale również ich bezpieczeństwo.
Jaki wpływ na proces produkcyjny mają czujniki pomiaru odległości?
W nowoczesnym przemyśle stanowią one element podstawowy różnego rodzaju maszyn. Automatyzacja pracy w fabryce wymaga zadbania o bezpieczeństwo, jak również niezawodność poszczególnych rozwiązań. Dobór odpowiednich czujników pozwala stworzyć funkcjonalną, bezpieczną w użytkowaniu oraz efektywnie działającą linię produkcyjną.