Śruby z łbem stożkowym są bardzo popularne, to elementy złączne mające zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, budownictwie, motoryzacji czy stolarce meblowej. Często używa się ich do połączeń, gdzie jest potrzeba licowania śruby z materiałem. Aby połączenie było stabilne, musimy zastosować odpowiedni rodzaj śrub.

Śruby z łbem stożkowym – czym się charakteryzują?

Łeb śruby stożkowej posiada rozstaw o kącie rozchylenia 90 stopni, jej gwint zakończony jest specyficznym ścięciem. Surowiec wykorzystywany do produkcji tego rodzaju śrub to stal nierdzewna, stal węglowa oraz stal kwasoodporna, zastosowanie takich materiałów sprawia, że są odporne na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg czy deszcz. Natomiast produkty wykonane ze stali kwasoodpornej można wykorzystać przy produkcji akumulatorów. Mogą występować w postaci surowej, bez powłoki pokrywającej, bądź poddawane są procesowi ocynkowania galwanicznego lub oksydowania. Ocynkowanie powoduje, że powierzchnia śruby pokryta jest cienkim filtrem cynku, co chroni przed korozją. Natomiast oksydowanie sprawia, że śruba ciemnieje, co w konsekwencji sprawia, że oprócz odporności na rdzę, jest ona bardziej podatna na wchłanianie innych warstw ochronnych i malowanie.

W zależności od użytego surowca i pokrycia śruby z łbem stożkowym występują w kolorze czarnym, stalowym, białym, a czasami w innym. Mogą być zaopatrzone w gwint calowy albo metryczny, natomiast średnica łba waha się od czterech do mniej więcej trzydziestu dziewięciu milimetrów. Śruby z łbem stożkowym mają gniazdo sześciokątne, sześciokarbowe, ale spotyka się tez inne. Ich klasa wytrzymałości wynosi 8,8 / 10,9 / 12,9.

W śrubach stożkowych tradycyjny łeb został zastąpiony płaskim kołnierzem, który jest umieszczony na rozszerzającym się w górę stożku. Podczas wkręcania stożek zostaje wciśnięty do wnętrza otworu i zostaje idealnie połączony z materiałem. Największą zaletą tych elementów jest zlicowanie łba śruby z powierzchnią tworzywa, do którego są przykręcane. Wszystkie śruby stożkowe podlegają procesom hartowania, co wpływa na ich wyjątkowa trwałość i stabilność.

Śruby z łbem stożkowym – zastosowanie

Wybór konkretnej śruby z łbem stożkowym jest uzależniony od średnicy gwintu i musi być ściśle powiązany z wymaganiami materiału, z którym ma być połączona.

Śruby z łbem stożkowym wykorzystuje się do połączeń gwintowych w różnych maszynach, a nawet do produkcji instrumentów muzycznych. Główne branże przemysłowe korzystające z tego rodzaju produktów to:

  • motoryzacja,
  • przemysł budowniczy,
  • przemysł ciężki,

Śruby z łbem stożkowym są powszechnie używane głównie dlatego, że połączenia wytwarzane za ich pomocą są bardzo mocne i sztywne. Wykonanie takiego połączenia wymaga głównie zastosowania klucza imbusowego, jest to czynność stosunkowo prosta i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Bardzo często spotyka się meble łączone takimi śrubami, charakteryzują się one dużą wytrzymałością, a kiedy z jakichś względów musimy je zdemontować, to taka czynność również nie przysparza trudności.

Oferta śrub z łbem stożkowym jest naprawdę szeroka, dlatego trudno jest scharakteryzować wszystkie rodzaje, przy wyborze najlepiej skontaktować się ze specjalistą.