Otrzymanie pozwolenia na posiadanie broni w Polsce nie jest proste. Osoba ubiegająca się o takie pozwolenie musi przejść przez kilka testów, w szczególności psychicznych, a także przedstawić powód argumentujący potrzebę posiadania broni palnej. Trzeba również liczyć się z kosztami, które mogą sięgać nawet 2500 zł.

Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Ubieganie się o zezwolenie na posiadanie broni palnej wiąże się z załatwianiem wielu spraw urzędowych. Przede wszystkim starać się o takie pozwolenie mogą jedynie osoby powyżej 21 roku życia na stałe zamieszkujące Polskę. Osoba spełniająca te warunki musi zdobyć orzeczenie lekarskie o fizycznej i psychicznej zdolności do posiadania broni. Następnie należy złożyć wniosek na komendzie policji odpowiedniej dla miejsca zameldowania. Wniosek musi zawierać powód, dla którego dana osoba potrzebuje posiadać broń palną na własny użytek. Powody, jakie można wykorzystać to przede wszystkim: ochrona osobista lub ochrona mienia, cele łowieckie, cele sportowe, udział w rekonstrukcjach historycznych czy kolekcjonerstwo. Najbardziej oczywistym powodem może się wydawać ochrona osobista lub mienia, jednak w tym przypadku należy udowodnić ponadprzeciętne i stałe zagrożenie życia. Z tego powodu zazwyczaj argumentem podawanym podczas ubiegania się o pozwolenie na broń są cele sportowe, wtedy trzeba jedynie należeć do klubu strzeleckiego, posiadać dokument potwierdzający kwalifikacje sportowe oraz licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Znalezienie odpowiedniego klubu wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, istnieje wiele miejsc zajmujących się nauką strzelania w Warszawie, Krakowie i tak na prawdę w większości miast w Polsce, w których możemy zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę teoretyczną, a także przejść odpowiedni egzamin.

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Pozwolenie na broń wiąże się ze znaczącymi kosztami. Jest to jednak warte swojej ceny, szczególnie dla osób pasjonujących się strzelectwem, kolekcjonujących broń lub po prostu ceniących sobie bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Koszty mogą być od siebie różne w zależności od wielu czynników takich jak miejsce, w którym ubiegamy się o pozwolenie, czy powód, dla którego się o nie ubiegamy. Niezmienna jest kwota opłaty skarbowej za rozpatrzenie wniosku, wynosi ona zawsze dokładnie 242 złotych. Następnym kosztem, jaki trzeba ponieść, jest opłacenie egzaminu, który zależnie od przyszłego przeznaczenia broni może wynosić od 100 złotych (w celach szkoleniowych dla nauczycieli), do nawet 1100 złotych (w celach kolekcjonerskich). Należy także wliczyć koszt badań lekarskich, fizycznych i psychicznych, które razem będą kosztowały około 500 złotych. Osoba mająca w planach dołączenie do klubu strzeleckiego musi także doliczyć do tej sumy wpisowe, składki klubowe oraz wszystkie koszty kursów, jakie odbędzie przed egzaminami. Cena jest zależna od wielu czynników, więc chcąc wyrobić sobie pozwolenie na broń palną trzeba liczyć się z kwotą oscylującą w okolicach 2500 złotych. Oczywiście nie można zapomnieć o koszcie samej broni, tutaj rozrzut jest już znacznie większy, bowiem można za nią zapłacić ok kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależnie od preferencji użytkownika.

Pozwolenie na broń palną – podsumowanie

Pozwolenie na broń palną jest bardzo przydatnym uprawnieniem, by je uzyskać trzeba przejść przez szereg egzaminów oraz złożyć wniosek, a także wydać stosunkowo sporą kwotę, jednak pozytywne strony posiadania broni zdecydowanie to wynagradzają, dlatego warto jest zainteresować się tym tematem.