Elewacja to wizytówka całego budynku, a kiedy jest zabrudzona, wygląda on na zaniedbany. Odpowiedni preparat do mycia elewacji potrafi czynić cuda. Często wystarczy włożyć trochę wysiłku, by dom prezentował się niemal jak nowy. Oczyszczanie najlepiej przeprowadzać regularnie, żeby nie dopuścić do powstania zabrudzeń, które trudno będzie usunąć, a także by nie rozwijały się niechciane glony oraz grzyby. Jak skutecznie wyczyścić ściany?

Dlaczego elewacja ulega zabrudzeniu?

Czynnikiem, który najbardziej wpływa na brudzenie się elewacji, jest bliskość drogi. Jednak nawet domy znajdujące się daleko od ruchliwych tras trzeba często odświeżać. Do ścian, poza kurzem, mogą przylegać glony i grzyby, a ich usunięcie to nie wyłącznie sprawa estetyczna – jest to istotne również ze względów zdrowotnych. Ponadto po okresie grzewczym na elewacji może znajdować się sadza, będąca efektem palenia w piecu węglem, co wciąż jest popularne w wielu miejscach. Między innymi dlatego idealną porą na zrobienie porządków jest wiosna. To wtedy najlepiej jest sięgnąć po preparat do mycia elewacji i zabrać się za usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, by cieszyć się nie tylko porządkiem w domu, lecz także odświeżonym budynkiem.

Chemia do elewacji – jak wybrać odpowiednią?

Do mycia zewnętrznych ścian powinno się używać dedykowanej chemii do elewacji. Dzięki niej będziemy w stanie pozbyć się sadzy, kurzu, wszelkich tłustych zabrudzeń, a także tych pochodzenia roślinnego. Ważne jest, żeby stosowane środki były w stanie skutecznie usunąć także grzyby i pleśnie, które są szkodliwe dla człowieka. Dobrze dobrane preparaty do mycia elewacji nie tylko czyszczą, lecz  także na długo chronią przed ponownym zabrudzeniem i rozwojem na ścianach niepożądanych mikroorganizmów. Zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać, ponieważ jeśli będą odpowiedniej jakości, czyszczenie będzie skuteczniejsze i być może efekt będzie widoczny przez dłuższy czas.

Skuteczne czyszczenie elewacji krok po kroku

To, czy będziemy w stanie sami wyczyścić elewację, zależy od kilku czynników. Istotna jest wysokość budynku, indywidualne umiejętności, a także posiadane wyposażenie. Często bezpieczniej jest zlecić to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje, szczególnie, że oczyszczanie wystarczy wykonać raz w roku, a czasami nawet rzadziej. Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie, zawsze trzeba zachować najwyższą ostrożność. Konieczne będzie zaopatrzenie się w:

  • dobrą chemię do elewacji
  • myjkę ciśnieniową
  • szczotki do szorowania
  • jeśli dom jest wysoki – rusztowanie lub podnośnik.

Pierwsze, co trzeba zrobić, to wstępnie opłukać elewację, używając do tego myjki ciśnieniowej. Usuniemy w ten sposób sporą część brudu i kurzu, które znajdują się na powierzchni. Jeśli zauważymy wyjątkowo uciążliwe zanieczyszczenia, konieczne może się okazać ich dokładne wyszorowanie przed przystąpieniem do dalszych prac. Kiedy ściany są wstępnie umyte, można przejść do dokładnego czyszczenia preparatem do mycia elewacji. Środki mają takie składniki aktywne, by były w stanie wnikać głęboko w strukturę tynku i usuwać również bardziej uporczywe zabrudzenia, dlatego powinno się je pozostawić na jakiś czas na ścianach. Następnie elewację trzeba dokładnie opłukać wodą, a po wyschnięciu ocenić efekt. W razie potrzeby można ponownie przeprowadzić proces nakładania chemii do elewacji, a następnie spłukać ją czystą wodą. W tym momencie powinniśmy uzyskać idealnie wyglądające ściany. Można je również dodatkowo zabezpieczyć środkami impregnującymi, dzięki którym zachowają nieskazitelny wygląd na dłużej.