Szeroka oferta na rynku materiałów wykończeniowych sprawia, że wybór konkretnego rozwiązania do aranżacji ogrodu może być trudnym zadaniem. Kierując się wyłącznie ceną, trzeba się liczyć z dość mizernym efektem wizualnym, a często słabą trwałością wybranego rozwiązania. Przy tak ważnej inwestycji warto skupić się na uzyskaniu jak najlepszych wrażeń estetycznych oraz ponadczasowości rozwiązania. Tu najlepszym wyborem będzie kamień naturalny, który będzie odpowiedni do wykładania chodników i dekoracji ogrodowych w postaci małej architektury.

Jakie wzornictwo wybrać?

Naturalne motywy mają to do siebie, że bezproblemowo komponują się ze wszystkim dookoła. To znaczy, że nawet posiadając elewację w nietypowym kolorze, wyraziste dodatki lub niestandardowe oświetlenie, nadal nie powinno być problemu ze znalezieniem kamienia, który będzie pasował do otoczenia. Każda pojedyncza płyta kamienna posiada własną fakturę i niesymetryczny wzór. Dzięki temu ułożenie ich na tarasie nawet w prostą figurę geometryczną nie powoduje zlania się całości w jedną plamę. Marmury takie jak Gold czy Silver White ułożone w jednej płaszczyźnie prezentują się niezwykle okazale. Aby urozmaicić kamienny chodnik czy taras, można zdecydować się na ułożenie z nich tzw. wzoru francuskiego – geometrycznego połączenia płytek w różnych wymiarach. Oczywiście kamień można też zastosować z innymi materiałami. W przypadku kostki brukowej, płytki marmurowe fantastycznie spełnią funkcję podjazdu czy posłużą do wytyczenia ścieżki. Mogą także utworzyć wzór w centrum placu, który będzie stanowił wizytówkę danej posesji.

Parametry fizyczne produktu – na co zwrócić uwagę?

Kamień naturalny należy do najbardziej odpornych materiałów, którymi można wyłożyć posadzkę tarasu. Kluczowe jest jednak zakupienie najwyższej jakości płyt, bo właśnie to jest gwarancją trwałości i niezmienności wyglądu kamienia. Dlatego należy zawsze kompletować zamówienia u sprawdzonych dostawców. Warto pamiętać, że naturalne materiały będą się różniły pomiędzy partiami produkcyjnymi. Niepisana zasada mówi o tym, że kamień im jest ciemniejszy z koloru, tym bardziej jest twardy. Dlatego teoretycznie rzecz biorąc, jeśli zależy nam na wytrzymałości kamienia, warto zwrócić uwagę na marmur Tundra Grey. Przy odpowiedniej obróbce i pielęgnacji, każdy kamień naturalny spełni swoje zadanie. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu ogrodu w stylu włoskim, możesz zdecydować się na jasny marmur Ottoman Yellow lub Beige Cristallino. Dobrym rozwiązaniem są też trawertyny – ich naturalne kolory w odcieniach brązów i beżów doskonale prezentują się w ogrodzie. Polecamy np. kamienie z serii Silver i Gold z oferty Metamar.

Zastosowanie rozwiązania w postaci płyt z kamienia naturalnego jest coraz częściej spotykane w nowoczesnej architekturze, a przecież jego zalety doceniono już w starożytności. To, że przez setki lat możemy podziwiać urok starożytnej architektury jest najlepszym dowodem na wytrzymałość i ponadczasowe piękno kamieni naturalnych.