Nawet jeśli Twoje zęby zostały wyleczone i przykładasz dużą wagę do utrzymania higieny jamy ustnej, profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym są koniecznością. Jest to istotny krok, by zapobiec powstawaniu próchnicy i innych zmian w jamie ustnej. Nawet gdy specjalista znajdzie mały ubytek, lepiej go wyleczyć wcześniej i mniej boleśnie, niż doprowadzić do stanu, kiedy konieczne byłoby leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja zęba. Regularne wizyty pozwolą także zdiagnozować i leczyć chorobę przyzębia we wczesnych stadiach, tak by uniknąć powikłań.

Jakie zabiegi wchodzą w zakres leczenia profilaktycznego?

Jeśli lekarz stomatolog nie wykrył u Ciebie próchnicy, prawdopodobnie zaproponuje Ci inne działania w celu zadbania o Twój uśmiech. Podczas takiej wizyty możesz spodziewać się zabiegu usuwania kamienia (inaczej skaling), piaskowania, lakowania i lakierowania fluorem. Wszystkie te czynności pozwalają zadbać o stan uzębienia i dziąseł.

Skaling to typowa procedura w walce z kamieniem nazębnym. W jamie ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej. Ta z czasem, pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie, utwardza się i tak właśnie powstaje kamień nazębny. Jego usunięcie możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym, przy użyciu odpowiedniej aparatury. Należy wspomnieć, że kamień nazębny jest przyczyną chorób dziąseł. Jego nadmiar może prowadzić nawet do paradontozy. Natomiast w celu usunięcia osadu i licznych przebarwień na zębach pomocne będzie piaskowanie. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, które często piją kawę, herbatę lub czerwone wino, ponieważ to właśnie po tych produktach pojawiają się przebarwienia na szkliwie. Piaskowanie jest również wskazane dla palaczy. Lekarz może zalecić także lakowanie. Jest to nałożenie specjalnego preparatu żywicznego na powierzchnię zęba, w celu wypełnienia bruzd. Zapobiega to osadzaniu się resztek pokarmu w tych zagłębieniach, dzięki czemu jest mniejsza szansa na rozwój próchnicy. Lakierowanie fluorem, nazywane inaczej fluoryzacją, także zwiększa ochronę przed powstawaniem ubytków. Na szkliwo zostaje nałożona warstwa substancji zawierającej fluor.

Jak dbać o piękny uśmiech w domu?

Aby efekty zabiegów stomatologicznych były skuteczne i utrzymały się jak najdłużej, warto zadbać o higienę jamy ustnej w zaciszu domowym. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o dokładnym myciu zębów, najlepiej po każdym posiłku. Natomiast jeśli nie jest to możliwe, zadbaj o ich szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Nie zapominaj o umyciu języka, na którym znajdują się liczne bakterie i zanieczyszczenia. Dodatkowo zmieniaj regularnie szczoteczkę do zębów, zaleca się to robić co 3 miesiące. Wybierz pastę przeznaczoną do Twoich potrzeb. Jeśli masz wrażliwe zęby, zaopatrz się w tę dedykowaną dla Ciebie. Tak samo wybierz płyn do płukania. Odpowiedni preparat pozwoli Ci na uporanie się z wiecznie krwawiącymi i bolesnymi dziąsłami. Przydatne będzie także nitkowanie zębów specjalną nicią dentystyczną, która ułatwi usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Zwróć także uwagę na dietę, jaką stosujesz. Unikaj cukru oraz napojów słodzonych. Wystrzegaj się produktów, które lepią i oklejają powierzchnię zębów.

Wizyta u stomatologa spędza sen z powiek wielu osobom, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej w domu oraz w gabinecie stomatologicznym, by uniknąć rozwoju próchnicy.