Tlen stanowi raptem 21 proc. składu powietrza, którym oddychamy, ale jego znaczenie jest kluczowe dla życia. W przeciągu ostatnich miesięcy generatory tlenu stały się aparaturą kojarzoną przede wszystkim z tlenoterapią ratującą życie, natomiast ich znaczenie i zastosowanie jest dużo szersze. Warto zapoznać się z ich działaniem i możliwościami, by dokonany zakup – coraz częściej podejmowany przez osoby nie związane ze światem medycznym – spełniał oczekiwania i był w pełni bezpieczny.

Proste działanie, wielkie znaczenie

Generator tlenu – jak sama nazwa wskazuje – jest urządzeniem do wytwarzania gazu. W procesie generacji wykorzystana zostaje metoda absorpcyjna, która polega na zassaniu powietrza i zaaosorbowaniu z niego azotu, dzięki czemu zostaje wyizolowany tlen w dużym stężeniu przekraczającym 90 proc. W prostym procesie urządzenie pobiera powietrze, a kolejno przepuszcza je przez filtry. Za odizolowanie azotu i innych gazów od tlenu odpowiadają cylindry z zeolitem. Istotnym efektem końcowym, oprócz uzyskanej wysokiej koncentracji tlenu, jest odpowiednie jego nawilżenie.

Nowoczesne generatory tlenu eliminują trudności, które wiązały się z korzystania z wysokociśnieniowych systemów butli tlenowych czy też innych zbiorników. Cechuje je minimalne zużycie energii, prosta i bezpieczna obsługa oraz minimalne wymagania dotyczące konserwacji. Warty podkreślenia jest fakt, że dostępne na rynku generatory tlenu znajdują zastosowanie w placówkach o różnym charakterze, a w wersji kompaktowej także i w użytku domowym. Obsługa urządzenia nie należy do skomplikowanych, a sam generator może pracować w trybie 24-godzinnym, dostarczając nawet do 5 litrów na minutę.

Generator tlenu w przemyśle i medycynie

Jak już wskazano, generator tlenu w sposób oczywisty wspiera działania lecznicze. Jest wykorzystywany na oddziałach szpitalnych i ratunkowych, w domach seniora, hospicjach, a także w prywatnych domach wspierając proces oddychania osób paliatywnych i starszych. Rekomendowany jest dla chorych m.in. na zwłóknienie płuc, POChP, mukowiscydozę, nowotwory układu oddechowego, niewydolność krążeniowo-oddechową, dusznicę czy sercowe bóle w klatce piersiowej. Ma znaczenie w leczeniu objawowym dolegliwości menopauzalnych, zaburzeń psychicznych, nerwic, a także jest nieoceniony w procesach rehabilitacyjnych.

Generatory tlenu dla przemysłu to poniekąd osobna sekcja, która m ogromne znaczenie na funkcjonowanie wielu dziedzin. Ich uniwersalność, niska awaryjność, energooszczędność przy jednocześnie wysokiej skuteczności przekłada się na zasadność ich stosowania. Przede wszystkim generatory tlenu w przemyśle są pozytywnie oceniane za swego rodzaju uzyskanie niezależności przy produkcji tlenu we własnym zakresie. Eliminuje się zatem konieczność rezerwowania dostaw zewnętrznych, a tym samym zmniejsza się koszty produkcji i innych czynności wykonywanych w danym zakładzie. Dość powiedzieć, ze są to urządzenia, które mogą być zastosowane niezwłocznie, w razie powstania potrzeby, co w sytuacjach dramatycznych np. wypadek w górnictwie ma charakter ratunkowy.

Przemysłowe generatory tlenu są stosowane w przemyśle energetycznym i górniczym, a także przy pracach związanych z obróbką metalu. Sięga po nie branża kosmetyczna, farmaceutyczna i biotechnologiczna np. do oczyszczania i uzdatniania wody. Fermy rybne stosują generatory do podniesienia jakości hodowli i jej warunków, a zakłady przemysłowe do produkcji ozonu.