Bóle kręgosłupa nie jest czymś rzadkim we współczesnym świecie. W przypadku, gdy żyjemy w ciągłym stresie i mamy problem z negatywnymi emocjami, a badania wykluczają inne podłoże, mamy zapewne do czynienia z bólami psychosomatycznymi. Co zatem warto wiedzieć o psychosomatycznych bólach kręgosłupa, a także sposobach ich leczenia? Czytaj dalej!

Co to znaczy, że ból jest „psychosomatyczny”?

Słownik języka polskiego PWN definiuje przymiotnik „psychosomatyczny” w następujący sposób: „dotyczący wzajemnych zależności między psychiką a ciałem”. Zaburzenia psychosomatyczne to zatem, najprościej ujmując, różnego rodzaju dolegliwości cielesne (np. bóle brzucha), które mają swoje źródło w psychice człowieka. Wyróżniamy więc m.in. zaburzenia somatyzacyjne (np. wspomniane bóle brzucha, bóle głowy, biegunki, wymioty, czy dolegliwości skórne), zaburzenia hipochondryczne, a także bóle psychogenne (ostre bądź przewlekłe, utrzymujący się przez dłuższy czas bóle, np. brzucha, pleców czy klatki piersiowej).

Psychosomatyczne bóle kręgosłupa – przyczyna

Głównym źródłem psychosomatycznych bólów kręgosłupa jest niewątpliwie stres. Życie w nieustannym napięciu, połączone z nadmiernym i długotrwałym wydzielaniem kortyzolu – hormonu stresu – ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie człowieka. To właśnie przez długotrwały stres mięśnie stają się bardziej napięte – co więcej, wspomniany zbyt wysoki poziom kortyzolu może powodować choćby bóle psychogenne.

Leczenie bólów psychosomatycznych kręgosłupa

Leczenie bólów psychosomatycznych kręgosłupa warto zacząć od wizyty u specjalisty (psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty), który pomoże nam zlokalizować źródło problemu w naszej psychice. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z pomocy doświadczonego terapeuty, z pomocą którego będziemy mogli skorzystać choćby z terapii manualnej (czyli szeregu ćwiczeń mających na celu m.in. rozluźnienie napiętych mięśni), treningu medycznego (funkcjonalnego), który pozwoli utrwalić efekty wspomnianej już terapii, a także terapii oddechowej połączonej z odpowiednimi technikami relaksacyjnymi.

Szukając rozwiązania problemu, możemy również oddać się aktywności fizycznej, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru stresu. Innym, naturalnym sposobem jest również picie ziół, które wykazują działanie uspokajające – zaliczają się do nich np. melisa, rumianek, kozłek lekarski, czy też dziurawiec.

Podsumowanie

Ból kręgosłupa o podłożu psychosomatycznym to dolegliwość, która wskazuje na to, że trzeba zatroszczyć się o własną psychikę. I choć w dzisiejszych czasach ciężko jest uniknąć stresu, tak z pewnością warto mieć go pod kontrolą – a w razie potrzeby nie wahać się poprosić o pomoc odpowiedniego lekarza.