Antykoncepcja jest podstawą odpowiedzialnego współżycia. Najpopularniejszym zabezpieczeniem wciąż pozostają prezerwatywy ze względu na stosunkowo niską cenę, prostotę użycia i szeroką dostępność. Prezerwatywy są też najmniej inwazyjnym sposobem antykoncepcji, co jeszcze bardziej wpływa na ich popularność. Warto jednak znać kilka podstawowych faktów na ich temat, by uniknąć niepotrzebnych błędów.

Dawid i Goliat

Podstawowym problemem jest to, jak dobrać rozmiar prezerwatywy. Większość użytkowników stosuje tak zwany uniwersalny rozmiar, natomiast nie u każdego się on sprawdzi. Istnieją sposoby pomiarów, jednak trzeba pamiętać, że na rozmiar ma wpływ nie tylko długość, lecz także obwód. Należy zmierzyć oba te parametry w pełnym wzwodzie. Najlepiej użyć do tego celu miarki krawieckiej. Na podstawie wykonanych pomiarów możemy wybrać jeden z rozmiarów proponowanych przez producentów. Na opakowaniu powinny być zawarte informacje o średnicy i długości prezerwatywy. Najlepiej przy pierwszym użyciu danej marki zaopatrzyć się w kilka rozmiarów oscylujących wokół uzyskanych wymiarów. Wbrew pozorom ważniejszym wymiarem jest obwód niż długość i to tę wartość powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Każdy jest inny i mogą nam odpowiadać różne parametry, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wypróbowanie rożnych rozmiarów i dobór najbardziej odpowiadającej nam opcji.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przy dobieraniu rozmiaru trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze prezerwatywa nie może być za luźna, bo grozi to jej zsunięciem. Nie może być też zbyt ciasna, ponieważ jej stosowanie będzie niekomfortowe lub nawet bolesne. Zbyt małe rozmiary prezerwatyw niosą też ze sobą ryzyko pęknięcia ze względu na działające na nią duże naprężenia.

Dobierając rozmiar, trzeba pamiętać o prawidłowej technice zakładania. Podstawowa zasada to ostrożność, by przypadkiem nie przebić prezerwatywy paznokciem. Należy zacisnąć w palcach zbiorniczek znajdujący się na końcu prezerwatywy, nałożyć ją na prącie, a drugą dłonią powoli rozwijać aż do nasady. Pozwoli to pozbyć się nadmiaru powietrza, który może zwiększyć prawdopodobieństwo pęknięcia.

Dla każdego coś dobrego

Dobierając rozmiary prezerwatyw, trzeba wziąć pod uwagę też grubość ścianek. Dostępne są produkty o cienkich ściankach, które z zasady cechują się dość ścisłym przyleganiem. Mają one za zadanie zwiększyć doznania, jednak łatwo tu o błędy w trakcie zakładania. Na początku lepiej wypróbować standardową grubość.

Rynek oferuje też różne urozmaicenia w postaci wypustek i zgrubień. Pogrubione ścianki mogą wpływać na wydłużenie stosunku, ale zmniejszają też intensywność doznań mężczyzny. Wypustki różnych kształtów i rozmiarów są w stanie zapewnić nowe doznania, jednak warto bez pośpiechu wypróbować ten rodzaj prezerwatyw, by sprawdzić czy odpowiada nam dany wariant.

Bezpieczne zakupy

Bez względu na to, jaki rozmiar wybierzemy, jest jeden najważniejszy temat, o którym nie sposób nie wspomnieć. Chodzi oczywiście o źródło. Każdy produkt, jaki kupujemy powinien pochodzić ze sprawdzonego sklepu, co w przypadku prezerwatyw jest szczególnie ważne. Jeśli kupujemy przez internet, powinniśmy sprawdzić opinie o danym sprzedawcy i producencie. Kupując stacjonarnie, stawiajmy raczej na apteki niż na kioski. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdźmy w jakich warunkach prezerwatywy są przechowywane. Nie powinny one być wystawione na słońce, gdyż może to obniżyć ich skuteczność.

Dobrze dopasowany rozmiar gwarantuje skuteczność antykoncepcji, ale też, co równie ważne, komfort użytkowania. Warto poświęcić trochę wysiłku, by zapewnić sobie pozytywne doświadczenia.