Suchość pochwy do powszechna dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Bardzo często pojawia się w okresie ciąży lub po porodzie i jest skutkiem zmian zachodzących w organizmie młodej mamy. Chociaż objawy zwykle ustępują samoistnie, nie warto bezczynnie czekać aż znikną, lecz poszukać pomocy u lekarza bądź farmaceuty. Zastosowanie sprawdzonych środków pomaga łagodzić dolegliwości i poprawić komfort życia.

Podstawowe objawy suchości pochwy

Najczęściej występującym objawem wskazującym na suchość pochwy jest uciążliwe pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Kobiety skarżą się również problemy ze współżyciem. Niedostateczne nawilżenie narządów rodnych może prowadzić do pojawienia się bólu uniemożliwiającego czerpanie satysfakcji ze zbliżenia i osiąganie orgazmu. Dolegliwości fizyczne bardzo często oddziałują również na psychikę kobiet i powodują nadmierną nerwowość, rozdrażnienie, a także zamknięcie się w sobie. Niechęć do ujawnienia dolegliwości może być przyczyną nieporozumień i kłótni między partnerami.

Przyczyny suchości pochwy po porodzie

Suchość pochwy po porodzie jest zwykle spowodowana zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w organizmie młodej mamy. W okresie połogu gwałtownie spada poziom estrogenów, natomiast wzrasta poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację. To właśnie prolaktyna wytwarzana w czasie karmienia piersią jest odpowiedzialna za niedostateczne nawilżenie ścian pochwy oraz spadek libido. Przyjmuje się, że połóg trwa około 6-8 tygodni. W tym czasie macica stopniowo obkurcza się, a ciało wraca do stanu sprzed ciąży. Gojeniu się ran towarzyszą zmiany hormonalne, które mogą powodować wypadanie włosów, problemy z cerą, zmiany nastroju, a także pojawienie się suchości w pochwie. Dolegliwości ze strony miejsc intymnych powinny samoistnie ustąpić, chyba że w wyniku niedostatecznego nawilżenia dojdzie do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. W takim przypadku konieczne będzie wdrożenie leczenia.

Jak radzić sobie z dolegliwościami

Chociaż dolegliwości ze strony narządów płciowych często ustępują samoistnie po zakończeniu połogu, nie oznacza to, że kobieta musi przez cały ten czas je znosić. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju środki na suchość pochwy, które pozwalają łagodzić doskwierające swędzenie czy też pieczenie. Wśród nich znaleźć można m.in. tabletki dopochwowe na bazie kwasu hialuronowego, które wykazują silne działanie nawilżające oraz regenerujące. Preparat wiąże się z naturalną wydzieliną, tworząc na skórze skuteczną barierę chroniącą przed infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi. W okresie ciąży lub połogu zaleca się stosowanie produktów niezawierających hormonów, które są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane także podczas karmienia piersią. Aby szybko pozbyć się suchości pochwy po porodzie, warto również sięgnąć po specjalne żele do mycia i higieny intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florę bakteryjną pochwy. Istotne znaczenie ma także prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Stosowanie zdrowiej i zróżnicowanej diety oraz regularne nawadnianie organizmu pozwala skrócić czas występowania dolegliwości ze strony okolic intymnych.

Podsumowanie

Suchość pochwy po porodzie to przypadłość, której nie należy lekceważyć. W przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów należy niezwłocznie skierować swoje kroki do farmaceuty lub ginekologa. Odpowiedni dobór środków pozwala pozbyć się problemu, odzyskać dobry nastrój i odpowiedni komfort życia, potrzebny do tego, by móc w pełni cieszyć się macierzyństwem.