Współcześnie rynek produktów żywnościowych jest bogaty i różnorodny. W supermarketach czy dyskontach spożywczych mamy do wyboru mnóstwo wariantów tych samych produktów różniących się ceną, składem czy pochodzeniem elementów składowych wyrobu. Jako konsumenci w ostatnich latach stajemy się coraz bardziej świadomi, co do jakości oferowanych nam artykułów. Decyzję dotyczącą zakupu coraz częściej podejmujemy w oparciu o jakość danej rzeczy, a nie tylko o jej cenę.

Czekolada – jaką przeszła drogę, aby trafić na nasze stoły?

Czekolada to produkt, który z pewnością każdy z nas ma w swoim domu. Jej współcześnie znana forma, została opracowana przez szwajcara, Rudolfa Lindta. Wynalazł on proces zwany konszowaniem, pozwalający na równomierne wymieszanie składników mieszaniny tworzącej czekoladę. Jej historię można odkrywać, wracając pamięcią do Majów czy Azteków, którzy wykorzystywali ziarna kakaowca do wytwarzania napojów pitych podczas obrządków kultu.

Dzięki odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki nasiona kakaowca trafiły statkami do Europy. Wykorzystując aztecki przepis, wytwarzano napój z kakao, najpierw na dworze hiszpańskim, z czasem na innych dworach europejskich. W XIX wieku wynalezienie metody proszkowania nasion kakaowca, alkalizowania czekolady i wreszcie konszowania sprawiło, że udało się wyprodukować pierwszą tabliczkę czekolady w formie, jaką znamy do dziś.

Z czego składa się „zwykła” czekolada?

Przede wszystkim, w skład czekolady wchodzą produkty z miazgi kakaowej. W zależności ile ich jest wyróżnia się czekoladę gorzką – minimum 70%, deserową – minimum 50%, mleczną – do 50%, białą – do 33%. Ponadto  w składzie czekolady znajduje się także cukier (zazwyczaj to około 50% zawartości całej masy), proszek mleczny (w wypadku czekolady mlecznej), tłuszcze roślinne, emulgatory i konserwanty.

Czym wyróżnia się czekolada z surowego kakao?

Słowo surowy jest tutaj kluczowe. Kakao użyte do produkcji tego wyrobu to po prostu zmielone ziarna kakaowca niepoddanego wcześniej żadnej obróbce poza naturalnymi procesami utrwalającymi, jak suszenie i fermentacja. Nie stosuje się natomiast obróbki termicznej – prażenia, które pozbawia ziarna kakaowca większości składników odżywczych. Konszowanie surowej czekolady prowadzone jest w maksymalnie 45 stopniach, aby zapobiec utracie cennych elementów.

Jakie właściwości ma surowa czekolada?

Na pierwszym miejscu warto umieścić sporą zawartość antyoksydantów – przede wszystkim resweratrolu. Chroni on komórki organizmu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, zapobiegając tym samym wielu chorobom, takim jak nowotwory czy choroby układu krążenia.

Surowa czekolada jest źródłem wielu składników mineralnych, przede wszystkim magnezu, żelaza, chromu, cynku i potasu. Magnez jest podstawowym składnikiem przy tworzeniu się sieci neuronalnych, co sprawia, że zwiększa wydajność umysłu, łagodzi negatywne skutki stresu i działa antydepresyjnie. Ponadto chroni serce i poprawia pracę układu krążenia. W obecnych czasach narażenie na stres, stosowanie środków antykoncepcyjnych czy spożywanie dużej ilości alkoholu i tłuszczów powoduje, że coraz częstsze są niedobory tego mikroelementu. Z uwagi na jego ważną rolę w organizmie, należy je systematycznie uzupełniać.

W skład surowej czekolady wchodzi także tzw. pierwiastek błogości. Anandamid to neuroprzekaźnik, który jest uwalniany, kiedy czujemy się błogo i jesteśmy w stanie relaksu. Kakao posiada w swoim składzie nie tylko sam anandamid, lecz także enzymy spowalniające jego rozkład. Pozwala to więc na uczucie błogości i relaksu przez dłuższy czas.

Ile kosztuje surowa czekolada?

Koszt jednej tabliczki surowej czekolady to zwykle cena około dziesięciu złotych. Cena surowej czekolady jest zwykle wyższa od jej klasycznego odpowiednika, nawet dwu- czy trzykrotnie. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj jest produkowana z ziaren kakaowca uzyskiwanych w rolnictwie ekologicznym. Ponadto w jej składzie nie znajdują się tańsze wypełniacze, a jedynie szlachetne składniki, które kosztują więcej, niż pospolite tłuszcze czy biały cukier.

Patrząc na liczne właściwości surowej czekolady, nawet wyższa cena nie jest argumentem zniechęcającym do jej zakupu. Szczególnie warto sięgnąć po ten produkt, kiedy chce się dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczno-psychiczną. Taki zdrowy słodycz z powodzeniem może zastąpić niezdrowe przekąski i tym samym wspomagać walkę o własne zdrowie i dobre samopoczucie.