Szumy uszne występują u bardzo wielu osób i mogą pojawić się w każdym wieku. Najczęściej diagnozowane są w grupie wiekowej 60-69 lat, ale na ich wystąpienie narażeniu są również pracownicy przebywający w bardzo głośnym środowisku. Do tego typu zawodów możemy zaliczyć, m.in. strażaków, muzyków lub obsługę pasów startowych na lotnisku. Jeśli występują u nas szumy uszne powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do audiologa i wykonać odpowiednie badania.

Rodzaje szumów usznych

Szumy w uszach mogą pojawić się nagle lub stopniowo rozwijać. Z całą pewnością nie należy ich jednak lekceważyć. Szybka diagnoza i ustalenie przyczyny szumu umożliwią nam podjęcie skutecznego leczenia lub jeśli nie jest ono możliwe terapii, która zahamuje dalszy rozwój schorzenia.

Szumy uszne możemy podzielić na dwie grupy: szumy subiektywne i szumy obiektywne. Szumy subiektywne zwykle pojawiają się po ekspozycji na bardzo głośnie dźwięki. Za ich wystąpienie odpowiada uszkodzenie ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Szumy obiektywne są rzadsze niż szumy subiektywne i spowodowane są uszkodzeniem kości ucha środkowego, problemami z naczyniami krwionośnymi lub skurczami mięśni.

Ustalenie, z którym rodzajem szumu mamy do czynienia, jest niezwykle ważne, ponieważ to od tego będzie zależało jakie środki zaradcze powinniśmy zastosować. W przypadku utrzymywania się szumów usznych dobrym rozwiązaniem może okazać się aparat słuchowy z generatorem szumów. Urządzenie nie tylko poprawia jakość słyszalnego dźwięku, ale także łagodzi słyszane szumy i wspiera ich terapię.

Objawy szumów usznych

Objawy szumów usznych mogą być bardzo różne. Na ich postać ma wpływ nie tylko przyczyna szumu, ale również stopień zaawansowania schorzenia. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

Dzwonienie w uszach – pojawia się w chwilach ciszy. Ma postać uporczywego dzwonienia lub brzęczenia. Niskie dzwonienie może być powiązane z występowaniem choroby Meniere’a i poprzedzać zawroty głowy. Wysokie dzwonienie pojawia się zwykle po przebywaniu w bardzo głośnym otoczeniu, ale niekiedy łączy się z przyjmowanymi lekami lub podeszłym wiekiem. Dzwonienie w zależności od przyczyny może ustąpić po kilku godzinach lub utrwalić się.

Dudnienie w jednym lub obu uszach – podobnie jak w przypadku dzwonienia jest to dźwięk fantomowy słyszalny jedynie dla osoby, u której występuje. Może być kojarzony z dźwiękiem bębna lub gitary basowej zgodnej z rytmem naszego serca.

Wrażenie słyszenia muzyki – są to „muzyczne halucynacje”. Mogą pojawić się, np. w momencie gdy słyszeliśmy wcześniej jakąś melodię i mamy wrażenie, że ciągle towarzyszy nam jakiś jej fragment. Jeśli tego typu zjawisko będzie się stale powtarzać, może to oznaczać, że mamy do czynienia z szumami w uszach.

Ubytki słuchu – jeśli przy każdej rozmowie prosimy o powtórzenie wypowiedzi drugiej osoby lub musimy wyłączyć telewizję, aby być w stanie ją usłyszeć, może być to powiązane z szumami usznymi. Powyższe przykłady ubytku słuchu nie są jedynymi jakie mogą u nas wystąpić, ale z całą pewnością są najbardziej powszechnym objawem tego, że z naszym słuchem dzieje się coś niedobrego.

Jeśli pogorszenie jakości słyszenia utrzymuje się u nas przez przynajmniej dwa tygodnie, musimy jak najszybciej udać się do lekarza i sprawdzić co jest tego przyczyną.

Podsumowując

Szumy uszne dotyczą bardzo wielu osób. W zależności od przyczyny mogą dawać różne objawy. W niektórych przypadkach ustępują samoistnie, ale niekiedy mogą się utrwalać i wymagają specjalistycznego leczenia. W terapii szumów usznych można wykorzystać np. aparat słuchowy z generatorem szumów, który będzie łagodził ich objawy.