Już od najmłodszych lat spotykamy się z różnego rodzaju instruktażami oraz ćwiczeniami, które mają na celu wyrobienie odpowiednich nawyków w trosce o zdrowie zębów. Również w mediach często oglądamy kampanie i reklamy związane ze zdrowym uśmiechem. Mimo to stomatolodzy mają pełne ręce roboty. Warto więc po krótce przypomnieć sobie, co należy robić, aby uniknąć miedzy innymi próchnicy zębów.

Zapobieganie na pierwszym miejscu

Profilaktyka stomatologiczna to bardzo złożone zagadnienie i nie można ograniczać jej jedynie do wizyty u dentysty. W dużej mierze obejmuje ona starania, które każdy z nas podejmuje, aby zadbać o zdrowe zęby.

Przede wszystkim mowa tu oczywiście o ich myciu. Specjaliści zalecają, aby robić to po każdym posiłku. Absolutnym minimum wskazywanym przez dentystów jest szczotkowanie uzębienia dwa razy dziennie. Warto tu też zaznaczyć, że w tym procesie bardzo istotna jest technika mycia. Nieprawidłowo wykonany zabieg, nie przyniesie skutków, a może nawet zaszkodzić poprzez zranienie dziąseł. Zazwyczaj zaleca się, aby trzymać szczoteczkę mniej więcej pod kątem 45 stopni, oraz wykonywać ruchy wymiatające, które umożliwiają dokładne usunięcie resztek zalegających miedzy zębami.

Co jeszcze warte jest uwagi? Większość ludzi skupia się jedynie na zębach, a pomija inne części jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna powinna zdecydowanie objąć także dziąsła, język oraz wewnętrzną stronę policzków. Zaniedbanie tych  miejsc często prowadzi do infekcji, a nawet do próchnicy. W tym kontekście warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej pasty i szczoteczki. Najpierw zwróćmy uwagę na jej twardość, a także czy może nam pomóc w czyszczeniu języka oraz policzków. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie rady stomatologa w doborze odpowiednich narzędzi do walki z próchnicą. Przy tej okazji można także spytać o poradę odnośnie do stosowania nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

W procesie zapobiegania schorzeniom zębów nie można pominąć częstych wizyt u lekarza. To doda nam pewności, że wszystko jest w porządku. Jednocześnie specjalista doradzi nam jak często powinniśmy stawiać się w jego gabinecie. Tego typu interwałów należy bezapelacyjnie przestrzegać. Jeżeli natomiast w miedzy czasie zobaczymy, że z naszym uzębieniem dzieje się coś niedobrego, powinniśmy bezzwłocznie udać się do dentysty, aby zapobiec pogłębianiu choroby. Leczenie zachowawcze, a więc obejmujące usuniecie uszkodzonej tkanki zębnej i zastąpienie jej innym materiałem, może w takim wypadku uratować nas przed leczeniem kanałowym, albo nawet całkowitym usunięciem zęba.

Dodatkowe opcje

Wspomniane wcześniej czynności nie są jedynymi jakie możemy przedsięwziąć w celu ochrony naszych zębów. Z pewnością może tu pomoc także odpowiednia dieta. Chodzi o ograniczenie spożycia cukru, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasze uzębienie. Pomoże także wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin. Jeżeli palimy papierosy, to również należy rozważyć porzucenie nałogu, który szczególnie destrukcyjnie wpływa na dziąsła. Niektóre osoby narażone na dużą ilość stresu borykają się z różnymi infekcjami i uszkodzeniami zębów, które są spowodowane chociażby obgryzaniem paznokci. W takim wypadku warto pomyśleć nad sposobami redukcji stresu, a może nawet zmienić nieco swój tryb życia.