To dobry rok, aby twój ogród rozkwitł

Pandemia skutecznie deleguje nasze życie społeczne i prywatne w zacisza domów. Nic dziwnego, że odnotowujemy wzrost zainteresowania w branży ogrodnictwa. Tak czy inaczej, musimy ograniczyć nawet ten aktywny wypoczynek. Warto rozejrzeć się za nowościami i aktualnymi trendami ogrodowego zaplecza, by nadać  bliskiemu otoczeniu odświeżonego charakteru. Szczególnie istotne w aranżacji okazują się konkretne komponenty.

Zacznij od podstawy

Skup się na podłożu, który będzie dobrą bazą nadającą główny charakter wystrojowi. Ciekawą propozycją okazują się płyty betonoweCharakteryzują się wysoką elastycznością stylu, dzięki czemu świetnie dopasowują się do wielu kombinacji. Dużym plusem jest fakt odznaczania się zadowalającą trwałością materiału, dzięki czemu element na długo zagości wśród zieleni. Co więcej, jest on podatny na stylizację, ponieważ może imitować swoją fakturą takie tworzywa jak ceramika, drewno, wapień lub piaskowiec. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na fazę, mikrofazę lub jej brak. Oznacza to tyle, co obecność zaokrąglonych brzegów płyt. Przy braku fazy w płytach może być wymagana profesjonalna ręka brukarza z racji wyższej trudności montażu.

Czas na trochę dynamiki i indywidualizmu

Świetnym akcentem nowego wystroju będą figury betonowe. Po pierwsze, jako kolejny, wytrzymały element wystroju. Nadają także konkretny kierunek kompozycji eksponując unikalność i charakter. Jeśli cenisz klasykę, postaw na postacie mitologiczne czy historyczne. Jeśli czujesz się bardziej lekkoduchem, zdecyduj się na krasnale lub zwierzęta. Warto zwrócić uwagę, czy oczekujemy rzeźby dynamicznej czy statycznej, aby uniknąć natłoku „akcji” na naszej zieleni lub zbyt muzealnego charakteru.

Niech się zieleni

Kolejnym elementem, na którym szczególnie należy się skupić, są donice. Bieżące trendy mówią jasno – geometria, minimalizm, jednolitość kolorów. Przychylne są także egzemplarze w stylu włoskim, bałkańskim czy śródziemnomorskim. Innymi słowy – jest w czym wybierać. Jeśli chodzi o styl śródziemnomorski, doskonale współgrają odcienie szarości, błękitu, beżu lub niebieskiego. Materiał tworzący donicę powinien współgrać z jej barwą. Geometryczne elementy w mocnych kolorach potrafią dobrze zaakcentować dominującą w ogrodzie roślinę.

Minimalizm i nowoczesność

Beton architektoniczny posiada w sobie „to coś”, co będzie świetnie współpracowało z resztą elementów ogrodu. Najnowsze trendy karzą nam skupić się na prostocie i estetyce. Nie trzeba podkreślać faktu, że ten rodzaj podłoża idealnie wpasuje się do roślinności i różnej wielkości obiektów.

Z całą pewnością warto postawić na duże misy ogrodowe. Nie można dać się zmylić: misa choć nie od razu rzuca się w oczy, jest warunkiem kompletności kompozycji. Należy szukać w tym sezonie drewnianych, matowych oraz z metalicznym połyskiem. Warto postawić na okrągłe egzemplarze.

Twój ogród powinien zachwycać, ale być też ostoją. Podczas jego projektowania warto skupić się na elementach modernistycznych, stonowanych kolorach i drobnych żywych akcentach. Dzięki temu pejzaż będzie nie tylko trendy, lecz także elastyczny w odbiorze.