Odpowiednia pielęgnacja samochodu i jego regularne serwisowanie pozwolą, aby pojazd utrzymał się w dobrym stanie przez wiele lat i dobrze nam służył. Czyszczenie auta to jednak nie tylko umycie zewnętrznej karoserii, ale również dokładne wyczyszczenie środka pojazdu. Profesjonaliści polecają zacząć sprzątanie od środka, aby nagromadzony tam kurz i pył nie przylgnął nam później do odświeżonej karoserii.

Jak zabrać się do czyszczenia samochodu?

Czyszczenie samochodu powinniśmy zacząć od opróżnienia go ze zbędnych przedmiotów, które nieraz lubimy w nich przechowywać. Warto założyć rękawice ochronne np. firmy Contract, które zabezpieczą nasze ręce przed brudem i różnego rodzaju środkami czyszczącymi.
Kolejną czynnością jest porządne wytrzepanie i odkurzenie dywaników oraz tapicerki. Niezbędna do tego będzie szczotka ręczna Vileda Superior, która jest wykonana z łatwych do wyczyszczenia tworzyw wysokiej jakości. Jej włosie charakteryzuje się znakomitą sprężystością i jakością zamiatania. Idealnie wyczesze i wyczyści nasze dywaniki samochodowe.
Jeśli na naszej tapicerce znajdują się jakiekolwiek plamy bądź zabrudzenia, powinniśmy postarać się je usunąć. Do wyboru mamy różnego rodzaju środki odplamiające. Tapicerka powinna być regularnie odświeżana i prana, by zachowała czystość i ładny zapach. Do prania tapicerki przydadzą się nam różnego rodzaju gąbki lub ściereczki. Przydatna może się okazać np. Gąbka Miraclean, która usunie trudne zabrudzenia, plamy oraz ślady po markerach permanentnych. Gąbka nie wymaga stosowania dodatkowych środków chemicznych.

Zadbaj o detale

Kierownicę, sprzęt RTV oraz wszystkie półki i schowki powinniśmy porządnie przetrzeć z kurzu na mokro. Ułatwią nam to zadanie nawilżane chusteczki czyszczące Cif Multipurpose Wipes. W bardzo łatwy, szybki i higieniczny sposób wyczyścimy nimi różnego rodzaju powierzchnie np. stoły, krzesła, części samochodowe a nawet urządzenia sanitarne. Chusteczki te posiadają bardzo silny splot, aby ich działanie było łatwiejsze. Pozostawiają po użyciu piękny, świeży zapach. Inną alternatywą dla czyszczenia wnętrza auta jest ścierka Vileda Micronquick. Ma ona właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe. Według najnowszych badań laboratoryjnych produkt ten usuwa 99,9% bakterii oraz 99,86% wirusów. Przetarcie taką ściereczką wnętrza samochodu da nam bardzo fajne efekty. Ostatnim etapem będzie wyczyszczenie szyb. Ich umycie ułatwi nam CIF Window & Multi Surface. Jest to gotowy do użycia preparat do pielęgnacji szyb i innych powierzchni zmywalnych.

Czysta karoseria

Przejdźmy teraz do mycia naszego samochodu z zewnątrz. Aby to zrobić możemy udać się na myjnię automatyczną. Jednak w takim miejscu istnieje duże ryzyko uszkodzenia karoserii, przez ostro działające szczotki myjące. Alternatywą dla myjni automatycznej jest oczywiście myjnia bezdotykowa, jednak i w tym wypadku nieumiejętne z niej korzystanie może doprowadzić do powstania zarysowań. Innym minusem myjni może być to, że nie zawsze dokładnie domyjemy wszystkie części naszego samochodu.

Własnoręczne mycie pojazdu nie musi być wcale trudne ani pracochłonne. Często używamy do tej czynności płynów do naczyń, lecz niestety według ekspertów lakier może blaknąć od używania tego typu produktów, także lepiej ich nie stosować. Tak więc do własnoręcznego umycia samochodu będziemy potrzebować wiaderko, dużą gąbkę i ścierkę lub specjalną rękawicę do mycia samochodu, ściereczki do osuszania i polerowania oraz oczywiście specjalny szampon do mycia karoserii. Ewentualnie możemy wykorzystać jeszcze produkt do usuwania zabrudzeń z felg.

Na początku samochód najlepiej spłukać wężem z ciepłą lub zimną wodą. W ten sposób pozbędziemy się największych zabrudzeń np. błota i kurzu. Następnie wykonujemy roztwór ciepłej wody z szamponem samochodowym we wcześniej przygotowanym przez nas wiaderku. Rękawicą lub ściereczką delikatnie myjemy nasz pojazd. Samochód wycieramy do sucha i polerujemy. Na końcu możemy nałożyć jeszcze wosk na karoserię za pomocą małej gąbeczki i całość jeszcze przetrzeć na końcu ściereczką z microfibry, zbierając z niego nadmiar produktu. Do polerowania samochodu na pewno przyda nam się Ścierka PVA Micro MAX w dużym rozmiarze. Jest to innowacyjna ściereczka z mikrowłókien, impregnowana PVA. Ze względu na swoje duże rozmiary idealnie nada się do polerowania dużych powierzchni np. karoserii samochodu.

Jak więc widzimy, samodzielne czyszczenie auta nie jest wcale takie trudne. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować, kupując odpowiednie akcesoria i preparaty.