Kury domowe są zwierzętami wszystkożernymi. W praktyce oznacza to, że zjedzą w zasadzie wszystko, co im podasz. Warto jednak wiedzieć, że nie należy im podawać niektórych produktów, ponieważ mogą zawierać toksyczne dla ptaków substancje lub negatywnie wpływać na ważne wskaźniki produkcyjne i żywieniowe. Problem ten nie dotyczy wysokoprodukcyjnych ferm, w których skarmiane są gotowe premiksy dla drobiu. Natomiast właściciele gospodarstw sami przygotowujący mieszankę, w tym artykule dowiedzą się, czego unikać przy karmieniu kur.
Niebezpieczne pasze węglowodanowe
Ziarna zbóż są podstawą żywienia drobiu. Trzeba jednak uważać na część z nich, w szczególności żyto oraz otręby pszenne. Otręby żytnie w ogólne nie powinny być stosowane jako pasza dla kur, ponieważ zawierają duże ilości alkilorezorcynoli. Otręby pszenne obniżają strawność pokarmu, mogą również być zanieczyszczone groźnym sporyszem. Z kolei żyto jest niewskazane w żywieniu brojlerów oraz młodych osobników. Zawiera ono nie tylko alkiloreorcyrole, ale również pentozany. Zboże to może być przyczyną biegunek oraz powodować zahamowanie wzrostu młodych ptaków.
Potencjalnie groźne źródła białka
Dostarczanie wystarczającej ilości białka jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju drobiu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów białkowych pasz dla kur. Do najbardziej popularnych należą poekstrakcyjna śruta sojowa, ziarna soi i innych zbóż. Jednak nie każde źródło protein będzie odpowiednie dla drobiu. Należy ograniczać podawanie nasion roślin strączkowych W ich składzie znajduje się mnóstwo substancji antyodżywczych (np. alkaloidów α-galaktozydów, wicyny i konwicyny). Wpływają one na zmniejszenie wydajności hodowli. Poza tym nasiona tych roślin cechują się niską strawnością. Innym niepolecanym komponentem paszowym jest śruta poekstrakcyjna rzepakowa. Jest ona niechętnie zjadana przez ptaki, ponieważ ma gorzki smak. Może skutkować to pogorszeniem parametrów znoszonych jaj.
Warto pamiętać również, że ze względów epidemiologicznych stosowanie mączek mięsno-kostnych nadal zabronione jest w produkcji zwierzęcej.
Nie dla kury…
Często podajemy ptakom resztki z naszych kuchni. Przed wysypaniem zawartości pojemnika dobrze jest jednak sprawdzić, co się w nim znajduje. Nie wszystkie spożywane przez nas produkty są bezpieczną paszą dla kur. Należy uważać na:
– cebulę, która może powodować anemię i żółtaczkę
– owoce cytrusowe, które obniżają nieśność
– surowe ziemniaki, pomidory i bakłażany, zawierające toksyczną solaninę
– surowe rośliny strączkowe, również zawierające trujące substancje
– pestki jabłek.
Szczególnie niebezpieczne są te ostatnie – zawierają silnie toksyczne dla drobiu cyjanki i mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Przy podawaniu kurom resztek zawsze należy sprawdzać, czy nie rozwinęła się na nich pleśń. Umiar powinno się także stosować przy produktach zawierających sól lub cukier. Jeżeli nasze kury chodzą wolno, warto również sprawdzić, czy rośliny ogrodowe, do których mają dostęp, są dla nich w pełni bezpieczne.
Zapewnienie ptakom wszystkich potrzebnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach może być niełatwym zadaniem. Jednak uporanie się z nim pozytywnie wpłynie na dobrostan zwierząt, a co za tym idzie – wydajność produkcyjną. Z tego powodu warto poświęcić chwilę, by nauczyć się, jakich produktów wystrzegać się przy karmieniu drobiu. Zwłaszcza, że nie jest ich dużo!
Jeśli samodzielne komponowanie prawidłowej dawki paszowej nie jest dla Ciebie, zawsze możesz zainwestować w gotowe premiksy dla drobiu i mieć pewność, że Twoje kury są zdrowe i bezpieczne.