Kury nioski są w naszym kraju wyjątkowo licznym gatunkiem drobiu odpowiadającym za produkcję jaj. Szacuje się, że w Polsce hodowanych jest około 45 milionów kur niosek. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, prowadząc hodowlę tego typu drobiu.

Jaki kurnik dla niosek będzie najlepszy?

Pierwszym kluczowym elementem, od którego zaczyna każdy hodowca, jest budowa lub adaptacja kurnika. W zależności od tego, jak dużą hodowlę planujemy stworzyć, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią wielkością kurnika. Co do zasady, na jeden metr kwadratowy pomieszczenia powinny przypadać dwie kury. W przypadku większej ilości osobników, efektywność produkcji może znacznie spaść. Ważne jest również to, aby kurnik usytuowany był na wysokości około 30 cm nad ziemią i posiadał wejście od strony wschodniej.

Urządzając wnętrze kurnika, należy odpowiednio zabezpieczyć ściany. Najlepszy materiałem będą w tym wypadku dwie warstwy odpowiednio zeszlifowanych desek drewnianych posiadających warstwę styropianu pomiędzy sobą. Warstwa zewnętrzna musi być oczywiście zakonserwowana preparatem, dzięki któremu możliwe będzie częste mycie przy użyciu myjki ciśnieniowej i środków bakteriobójczych. Musimy zastanowić się również nad odpowiednim ogrzaniem kurnika w miesiącach zimowych.

Dość istotną rzeczą, o której zapomina wielu hodowców, jest umieszczenie w kurniku dużego okna. Powinno zostać ono usytuowane na ścianie południowej i posiadać możliwość otwierania i zamykania. Dzięki temu kury nioski będą miały dostęp do promieni słonecznych, a hodowcy możliwość wentylacji kurnika. Pasza dla kur niosek zawiera zazwyczaj witaminę D potrzebną do prawidłowego rozwoju, ale nie ma lepszego źródła tego składnika niż promienie słoneczne.

Dodatkowe wyposażenie kurnika

Posiadając prawidłowo zbudowany kurnik, musimy go odpowiednio wyposażyć. Kluczowym elementem będzie w tym wypadku budowa grzędy. Najlepszym materiałem do jej budowy są odpowiednio przygotowane deski drewniane. Dawniej większość hodowców wykonywała grzędy owalne, jednak w dzisiejszych częściej wybierane są stanowiska w kształcie prostokąta. Są one zdecydowanie wygodniejsze dla kur i ułatwiają utrzymanie czystości. Konieczne jest również wykonanie gniazd wyłożonych sianem. Gniazda powinny być usytuowane w zacienionym miejscu kurnika, które zapewni odpowiedni spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Nie możemy zapominać również o montażu poidła oraz miski. W sprzedaży znajdziemy zarówno wersje tradycyjne, obsługiwane każdego dnia przez hodowców, jak i karmniki zautomatyzowane. Oczywiście zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup automatycznego karmnika, który będzie w stanie we własnym zakresie dozować pożywienie i dodatki paszowe dla drobiu. Podczas zakupu poidła musimy pamiętać o tym, że na każdą kurę powinny przypadać około dwa litry wody.

Warto zagospodarować również miejsce przez kurnikiem i wykonać wybieg dla niosek. Powinien być on zdecydowanie większy niż kurnik, ponieważ w tym wypadku na jedną kurę muszą przypadać aż cztery metry kwadratowe. Wybieg musimy odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu siatki stalowej o oczkach około 1,5 x 2,5 cm.

Odpowiednie żywienie kluczem do sukcesu

Ogromnie ważne znaczenie dla rozwoju i efektywnej produkcji jaj ma zbilansowana dieta kur. W związku z tym pasza dla kur niosek powinna dostarczać możliwe dużo makro- i mikroelementów. Ważny jest również jej smak, ponieważ musi być atrakcyjna dla drobiu i zachęcać do spożycia posiłku. W większości przypadków pasze oparte są na ziarnach zbóż i posiadają dodatki witaminowe oraz składniki wspomagające prawidłowy wzrost i rozwój, które zapewnią odpowiednią nieśność, piękny kolor żółtek i twardość skorupki jaj.  W chowie przydomowym istnieje również możliwość podawania nioskom innych rzeczy, takich jak gotowana marchew, ziemniaki czy buraki. Na wybiegu dla niosek powinniśmy zasiać również trawę, którą ptaki będą mogły dobrowolnie spożywać.

Decydując się na hodowlę kur niosek, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i składania jaj. Warto podkreślić bowiem, że nieodpowiednie otoczenie będzie powodowało znaczne zmniejszenie produkcji jaj i w tym samym mniejszą efektywność całej hodowli. Kurnik, wyposażenie i żywienie to trzy najważniejsze elementy, o które każdy hodowca musi zadbać w szczególny sposób.