Podstawowe zasady utrzymania odpowiedniej higieny oraz dezynfekcji w ośrodkach leczniczych  zapewni sterylizator weterynaryjnyJest to kluczowa kwestia jeżeli chodzi o leczenie, ochronę, a także pielęgnację zwierząt. Jak zatem wygląda sterylizacja w gabinecie weterynaryjnym oraz jakie sterylizatory są wykorzystywane przez lekarzy weterynarii?

Zastosowanie sterylizatora w gabinecie weterynaryjnym?

Sterylizacja to zjawisko, które polega na wyniszczeniu wszystkich obecnych form mikroorganizmów, zarówno rozmnażających się, jak i tych w stanie spoczynku. Czynniki powodujące sterylizację doprowadzają do procesu denaturacji, koagulacji oraz utleniania białek, które powodują nieodwracalną śmierć komórki. Taka metoda jest niezbędna, biorąc pod uwagę charakter pracy każdej lecznicy oraz gabinetu weterynaryjnego. Placówki mają w obowiązku przestrzeganie wyznaczonych form dezynfekcji poszczególnych urządzeń, aparatury, sprzętu, a także sprzątania pomieszczeń, z którymi miały kontakt zwierzęta. Warto zaznaczyć, że procedury higieniczne dotyczą wszystkich zwierząt przebywających w gabinecie jako tych potencjalnie zakażonych. Dlatego bez względu na to, czy zwierzęta są zdrowe, czy chore należy zachować takie same środki ostrożności. Do podstawowych czynności w wyżej wymienionych placówkach zaliczamy głównie sterylizację sprzętu wykorzystywanego podczas wszelkich zabiegów, dezynfekowanie leków przeznaczonych do podawania dożylnie oraz sterylizację narzędzi wielokrotnego użytku, które miały kontakt ze zwierzętami przebywającymi w lecznicy. Co ważne każdy gabinet weterynaryjny powinien być wyposażony w pojemnik medyczno-sanitarny, służący do przechowywania i przenoszenia materiałów opatrunkowych oraz lekarstw. Dzięki temu, że jest on wykonany z wysokiej jakości blachy aluminiowej, mamy pewność, że pojemnik będzie szczelny, a przedmioty będą przechowywane w bezpieczny sposób.

Rodzaje sterylizatorów weterynaryjnych

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju sterylizatory weterynaryjne, które różnią się od siebie przede wszystkim wykorzystywaną metodą sterylizacji. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości zastosowań poszczególnych sterylizatorów.

Sterylizator grawitacyjny jest najprostszym urządzeniem służącym do dezynfekcji. Funkcję przekaźnika sterylizującego odgrywa w tym przypadku para wodna, która pod ciśnieniem atmosferycznym, osiąga temperaturę od 121 do 134°C. Warto zaznaczyć, że tego typu ogniwo sprawdza się wyłącznie przy sterylizacji najprostszych elementów, które muszą być natychmiast wykorzystane. Minusem jest to, że ten sterylizator nie daje możliwości zabezpieczenia wyjałowionego przedmiotu przed ponownym skażeniem. Sterylizator grawitacyjny dostępny jest w kilku rozmiarach, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w małym gabinecie weterynaryjnym.

Sterylizator na suche powietrze to bez wątpienia urządzenie funkcjonalne i uniwersalne. Tutaj nośnikiem sterylizującym jest podgrzane powietrze do temperatury 160-180°C. W tym przypadku proces sterylizacji może trwać od kilkunastu minut do prawie dwóch godzin. Należy podkreślić, że sterylizator nie jest przeznaczony do wyjaławiania produktów gumowych, włókienniczych oraz płynów. Przedmioty poddane sterylizacji muszą być całkowicie  czyste, suche oraz odpowiednio zabezpieczone przed ponownym skażeniem.

Dokonując wyboru odpowiedniego sterylizatora, warto kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Każdy gabinet weterynaryjny ma inną specyfikację pracy, dlatego do tych placówek rekomendowane są sterylizatory na suche i gorące powietrze.