Choć mleczaki to uzębienie czasowe, warto o nie dbać równie troskliwie, jak o zęby stałe. Właściwa pielęgnacja połączona z kontrolami stomatologicznymi pozwolą uchronić malucha przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Dowiedz się, do jakich powikłań może prowadzić przedwczesna utrata zębów mlecznych.

U wielu rodziców niestety nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie warto dbać, i że tym samym nie opłaca się ich leczyć. W końcu to tylko uzębienie tymczasowe, które za chwilę i tak wypadnie. To duży błąd, który może skończyć się kosztownym leczeniem ortodontycznym i poważnymi konsekwencjami dla malucha. Aby móc lepiej zrozumieć te ostatnie, wystarczy przyjrzeć się funkcjom pełnionym przez mleczaki.

Chronią przed wadami zgryzu

Mleczaki utrzymują przestrzenie pod przyszłe zęby stałe, dzięki czemu następuje naturalna wymiana uzębienia. Jeżeli jednak w okresie rozwoju nastąpi ich przedwczesna utrata, może dojść do zahamowania wzrostu kości wyrostków zębodołowych lub do dysfunkcji narządu żucia. Wówczas zachwianiu ulega prawidłowa praca mięśni, stawów skroniowo-żuchwowych czy zgryzu. Przeciążenia tego ostatniego mogą prowadzić do trudności z wymową czy przeżuwaniem pokarmów. Niekiedy może nawet dojść do zatrzymania wzrostu zębów stałych lub wyrzynania się ich w nieprawidłowy sposób. Mogą wystąpić stłoczenia zębów, zrotowania czy wychylenia. W takiej sytuacji w przyszłości nieuniknione będzie leczenie ortodontyczne.

Zabezpieczają zawiązki zębów stałych

Tymczasowe uzębienie zapewnia prawidłowy przebieg procesu wyrzynania się zębów stałych, ale i zabezpiecza tworzące się zawiązki zębów stałych w kości. Chroni je zarówno przed urazami, jak i bakteriami. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o właściwą higienę jamy ustnej dziecka, a także o jego dietę.

Zęby mleczne są podatne na próchnicę, więc warto unikać słodyczy czy słodkich napojów. Oprócz tego, jeśli dojdzie do powstania ubytku, należy go bezzwłocznie wyleczyć. Dlaczego? Bowiem bakterie mogą wniknąć w głąb zęba i dotrzeć nawet do zawiązków zębów stałych, powodując ich poważne uszkodzenie lub zniszczenie.

Część rodziców nie chce zabierać maluchów na leczenie ubytków również w obawie przed potencjalną traumą. Warto jednak podkreślić, że nowoczesna stomatologia dziecięca znacznie różni się od tej, którą wielu starszych pacjentów pamięta z dzieciństwa. Dzisiejsi dentyści to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią radzić sobie z maluchami. Nie tylko są empatyczni i wyrozumiali dla dzieci, ale i znają techniki, które pozwalają uspokoić i zyskać zaufanie małego pacjenta. Co więcej, nowoczesna stomatologia oferuje również wysokiej jakości środki znieczulające, które są całkowicie bezpieczne dla maluchów i pozwalają na bezbolesne przeprowadzenie nawet trudnych zabiegów.

Umożliwiają sprawne przeżuwanie pokarmów i prawidłową wymowę

Zęby mleczne pozwalają na samodzielne przeżuwanie pokarmów i prawidłową wymowę, a także ćwiczenie mięśni. Dzięki temu dziecko może nie tylko stawać się samodzielne, ale i bez problemu wykonywać codzienne czynności czy wyrażać emocje.

Warto dopilnować, aby dziecko od najmłodszych lat codziennie myło zęby, dzięki czemu wyrobi sobie nawyk systematycznego dbania o uzębienie, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.