Warto dbać o słuch u małych dzieci

Języka uczy się poprzez kontakt z dźwiękami. Dzieci wychwytują słowa, które słyszą w swoim otoczeniu. Ale rozwój języka nie jest jedyną rzeczą, która zależy od zdolności słyszenia dziecka. Ich umiejętności słuchania wpływają również na ich zdolność do uczenia się zarówno czytania, jak i pisania, a także mają duży wpływ na ich umiejętności społeczne.

Dlaczego słuch u małych dzieci jest tak ważny

Aby rozwijać język mówiony, dzieci muszą być w stanie wyraźnie słyszeć mowę, a także słyszeć siebie. Jeśli dziecko cierpi na ubytek słuchu, jego podstawowy rozwój językowy będzie często opóźniony. Gdy dziecko rośnie, staje przed szeregiem wyzwań na różnych etapach życia, od bycia niemowlakiem po lata szkolne i później. Ich ubytek słuchu w inny sposób wpłynie na ich życie w okresie przejściowym od przebywania w bezpiecznym domu do samotności w trudnych warunkach, takich jak szkoła, sport i inne zajęcia rekreacyjne.

Chociaż ubytek słuchu występuje w uszach, prawdziwy efekt tkwi w mózgu. To słuchowe ośrodki mózgu nadają sens dźwiękom, więc struktury mózgu muszą być stymulowane do rozwoju. Uszy odbierają dźwięki i wysyłają sygnały do mózgu, gdzie są przetwarzane w celu nadania znaczenia.

Aparaty słuchowe poprawiają jakość życia, ale nie naprawiają słuchu

Wielu rodziców wierzy, że aparaty słuchowe przywrócą słuch ich dziecku. Niestety nie mogą. Ale mogą pomóc poprawić jakość życia dziecka i mają kluczowe znaczenie dla nauki. Dzięki dzisiejszej technologii dzieci mogą zostać wyposażone w aparaty słuchowe w ciągu pierwszych kilku kluczowych tygodni lub miesięcy po urodzeniu.

Uczymy się przez całe życie. Od momentu narodzin uczymy się obserwując i naśladując naszych rodziców, rodzinę i przyjaciół. Później, gdy chodzimy do szkoły, znajdujemy pracę i prowadzimy aktywne życie, kontynuujemy proces uczenia się. Dzieci z ubytkiem słuchu (posiadające aparaty słuchowe) mogą żyć tak samo dobrze i produktywnie jak inne dzieci. Potrzebują tylko dodatkowego wsparcia podczas nauki. Dlatego jeśli wiesz, że ten problem może dotyczyć także Twojej pociechy, koniecznie odwiedź jeden ze sprawdzonych sklepów z aparatami słuchowymi, aby zasięgnąć rady specjalisty.

Jak dbać o słuch dziecka

Codzienne korzystanie z odtwarzaczy mp3 i innych odtwarzaczy muzycznych może być przyczyną utraty słuchu w kolejnych pokoleniach. Dzieci i młodzież słuchają muzyki bezpośrednio do uszu, a niebezpieczeństwo polega na tym, że ubytek słuchu może pojawić się u dzieci latami. Dzieci mają nadmierną pojemność komórek nerwowych, które są niezbędne do słyszenia. Oznacza to, że mogą słuchać muzyki głośniej i dłużej, niż jest to dla nich dobre, ponieważ zdrowe komórki nerwowe przejmują kontrolę, gdy inne spadają. Ale komórki nerwowe mają działać przez całe życie, a jeśli ktoś już je zniszczył w młodym wieku, może wystąpić utrata słuchu związana z wiekiem.

Dlatego istnieje dobry powód, aby zadbać o słuch u małych dzieci, zanim wykażą one oznaki trudności ze słuchem. Rzecznicy słuchu naciskają, aby rodzice zwracali uwagę na głośność. Stopień głośności powinien być utrzymywany na poziomie nie wyższym niż 60 procent maksimum i powinien być używany nie dłużej niż około 60 minut dziennie.