Lampy halogenowe to grupa żarowych źródeł światła. Z jednej strony ich budowa podobna jest do zwykłej żarówki, jednak są bardziej energooszczędne i tańsze. Jakie są wady i zalety halogenów?

Czym jest halogen?

Halogenowe lampy sufitowe są zaliczane do sztucznego źródła światła. Wypełnia je gaz szlachetny z niewielką ilością halogenu, czyli pierwiastkami chemicznymi 17. grupy układu okresowego pierwiastków. Zalicza się do nich m.in. jod, brom, chlor, fluor czy tenes. Ich główną cechą jest duża aktywność chemiczna i wysoka elektroujemność. Do głównych zadań halogenu znajdującego się w żarówkach należy regenerowanie żarnika i przeciwdziałanie jego rozpylaniu. Wolfram tworzy z halogenem związek chemiczny – tlenohalogenek wolframu. Ten krąży w bańce żarówki, a następnie rozpada się na wolfram. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie temperatury żarnika.

Zalety oświetlenia halogenowego

Halogeny mają wiele zalet. Warto je montować tam, gdzie wymagana jest duża ilość światła. Zwykle stosuje się je jako główne oświetlenie, jednak doskonale sprawdzają się również jako oświetlenie punktowe: ulubionego zdjęcia, obrazu czy innych ważnych dla nas elementów.

 • Z upływem czasu bańka żarówki nie ciemnieje,
 • Małe gabaryty,
 • Bielsze światło,
 • Bogaty wybór oprawek i lamp sufitowych,
 • Wyższa sprawność niż żarówki,
 • Większa żywotność niż żarówek,
 • Łatwe ściemnianie,
 • Wersje o różnych mocach.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju lamp sufitowych jest także czas świecenia. Może wynosić aż 2000 godzin, a przy tym zużyć o 30% mniej energii od tradycyjnej żarówki. Dlatego często montowane są w celu zaoszczędzenia energii.

Wady oświetlenia halogenowego

Niestety halogeny mają też kilka wad. Przede wszystkim jest to wysoka temperatura. Bańka halogenu nagrzana jest dużo bardziej niż bańka tradycyjnej żarówki. W związku z tym nie należy stosować halogenu o tej samej mocy w miejsce żarówki. Zawsze trzeba wybierać nieco mniejszy, przynajmniej o jeden stopień. Pozostałe wady to m.in.:

 • Niższa sprawność i żywotność w porównaniu do innych źródeł wyładowczych,
 • Przy zasilaniu sieciowym wersje z niskim napięciem mogą wymagać transformatora,
 • Podczas montażu należy zwracać uwagę, by nie pozostawić śladów palców na bańce.

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki halogenowe?

Jak każdy rodzaj oświetlenia, również żarówki halogenowe różnią się między sobą. Jedne bardziej, drugie mniej. Różni się także ich cena, czasami nawet o kilkanaście złotych. Wybór nieodpowiedniej żarówki może prowadzić do szybkiego jej zużycia, a także bywa niebezpieczny. Podczas zakupów szczególną uwagę należy zwrócić na:

 1. Odporność na przepięcia – halogeny są wrażliwe na przepięcia, które mogą uszkadzać żarnik. Może to prowadzić do uszkodzenia żarnika, wzrostu ciśnienia wewnątrz bańki i wybuchu,
 2. Trwałość – żarówki halogenowe mogą świecić nawet 2000 godzin. Dotykanie bańki gołymi palcami może skracać jej żywotność,
 3. Miejsce użycia – halogeny nagrzewają się do wysokiej temperatury, dlatego nie należy montować ich nisko, w miejscach dostępnych da dzieci.