Gdy zwykła rozmowa z bliskimi staje się wyzwaniem, coraz częściej prosisz o powtórzenie wypowiedzi, aby móc zrozumieć innych, a znajomi zaczęli zwracać Ci uwagę, że zbyt głośno słuchasz radia — zaczynają pojawiać się pierwsze podejrzenia. Narastające problemy ze słuchem powodują, że wybierasz się do specjalisty. Przeprowadzone badania wskazują na niedosłuch i otrzymujesz zlecenie na aparat słuchowy. Wychodząc z gabinetu zaczynasz odczuwać lęk przed zmianą, jaka Cię czeka. Czy słusznie?

Aparat słuchowy — poprawa komfortu życia

Aparat słuchowy niesie za sobą więcej korzyści, niż tylko dobre słyszenie. Jednak aby ich doświadczyć, musisz najpierw przyzwyczaić się do jego noszenia. Może to wymagać nieco więcej czasu i początkowo przynosić dyskomfort — usłyszysz zapomniane już dźwięki, pojawi się nadmiar bodźców. Aby nauczyć się funkcjonowania z aparatem, konieczna będzie cierpliwość i konsekwencja. Staraj się korzystać z niego przez większość dnia, na początku w spokojniejszych, wolnych od hałasu miejscach. Pamiętaj, że w momencie kiedy będziesz się czuł zbyt przytłoczony, możesz zrobić przerwę. Pomocne będzie przy tym spisywanie swoich odczuć, aby móc później kontrolować postępy. Z czasem docierające do Ciebie dźwięki staną się bardziej przyjazne, łatwiej będzie Ci się odnaleźć w towarzystwie, dzięki czemu polepszy się Twoje samopoczucie.

Aparat słuchowy — użytkowanie

Gdy zdecydujesz się na aparat słuchowy, musisz nauczyć się jego właściwego użytkowania. Podczas wizyty u specjalisty możesz poprosić o instruktaż zakładania i zdejmowania sprzętu, aby następnie ćwiczyć te z pozoru proste czynności. Pamiętaj, że to małe urządzenie będzie towarzyszyło Ci przez większość dnia, dlatego szczególną uwagę musisz zwrócić na odpowiednią pielęgnację. Do higieny używaj środków specjalnie do tego przeznaczonych, niewłaściwe detergenty mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów elektronicznych. Na co dzień staraj się chronić swój aparat przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak skrajnie wysokie lub niskie temperatury, promieniowanie rentgenowskie czy substancje chemiczne obecne w kosmetykach. Co więcej, aparaty słuchowe nie lubią wody, a ponieważ w trakcie użytkowania dochodzi do zwiększenia wilgoci wewnątrz urządzenia, musisz postawić na odpowiednie osuszanie. W codziennej pielęgnacji pomocne będą specjalnie osuszacze do aparatów słuchowych, które oprócz swojej podstawowej funkcji, dzięki promieniom UV zapewniają lepsze oczyszczanie.

Aby aparat słuchowy mógł działać, konieczne jest także zasilanie. W zależności od rodzaju urządzenia mogą to być baterie lub akumulatory. W przypadku tych pierwszych, żywotność może wynosić od jednego do trzech tygodni, dlatego miej zawsze zapas, a w przypadku dłuższych podróży zabieraj ze sobą dodatkowe baterie.

Aparat słuchowy a implant

Aparat słuchowy nie zawsze może pomóc. Jego zadaniem jest wzmocnienie dźwięku, jednak przy głębokim niedosłuchu to nie wystarczy. W sytuacji, gdy specjalista stwierdzi u Ciebie zbyt duży ubytek, nadzieją staje się implant słuchowy, który za pomocą impulsów elektrycznych stymuluje dźwięk. W odróżnieniu od aparatu, jego zastosowanie wymaga interwencji chirurga. Implant słuchowy wczepiany jest operacyjnie bezpośrednio za uchem. Jednak zanim dojdzie do zabiegu, musisz spełnić szereg wymaganych kryteriów kwalifikacyjnych. Pierwszym krokiem jest rozmowa ze specjalistą.

Aparat słuchowy — szansa na lepsze słyszenie

Aparat słuchowy to szansa na polepszenie słyszenia, a tym samym jakości życia. Lęk przed zmianą, początkowy dyskomfort i nowe obowiązki związane z jego użytkowaniem, mogą wywołać Twoje zniechęcenie. Jednak kiedy przebrniesz przez pierwsze kroki i zaczniesz zauważać korzyści, już się z nim nie rozstaniesz.