Wyłącznik linkowy pozwala na awaryjne zatrzymywanie pracy pojedynczych maszyn lub całych systemów w zakładach produkcyjnych. Na jakiej zasadzie działa tego rodzaju system zabezpieczający i gdzie znajduje zastosowanie?

Zadanie wyłączników linkowych

Nazwa urządzenia („wyłącznik bezpieczeństwa”) sugeruje, że jego rolą jest wyłączanie maszyn lub większych systemów, jednak funkcją wyłącznika linkowego nie jest wyłączanie, a awaryjne zatrzymywanie pracy określonych urządzeń. Takie zabezpieczenia montowane są najczęściej wtedy, kiedy pomiędzy maszynami a stanowiskami operatorów występują długie odcinki, które trudno szybko przemierzyć w celu zatrzymania pracy urządzenia.

Należy jednak podkreślić, że wyłączniki bezpieczeństwa są dodatkiem, uzupełnieniem, a nie podstawowym środkiem ochronnym.

Jak działa wyłącznik bezpieczeństwa?

Każdy model wyłącznika bezpieczeństwa musi spełniać wszystkie wymogi jednej z najbardziej rygorystycznych norm – normy europejskiej PN-EN ISO 13850, która reguluje wszystkie kwestie dotyczące stosowania urządzeń do zatrzymywania awaryjnego.

Wyłącznik linkowy składa się z takich części, jak:

  • pierwszy wyłącznik typu linkowego;
  • drugi wyłącznik lub w niektórych przypadkach sprężyna naciągowa;
  • linka;
  • rolka prowadząca lub prowadnica z oczkiem.

Wyłącznik uruchamiany jest poprzez wstępne naciągnięcie linki, czyli w momencie, w którym styki NC zostają zamknięte, a styki NO są otwarte. Każdy model wyłącznika linkowego jest również wyposażony w system kontrolujący zerwanie linki. Jeśli linka zostanie pociągnięta zbyt mocno lub gdy zostanie zerwana z pozycji ustalonego naciągu, spowoduje to zatrzymanie awaryjne danego urządzenia. Zresetowanie systemu powoduje oczywiście przywrócenie stanu roboczego wyłączników.

Zastosowanie przemysłowe

Nie da się ukryć, że wyłączniki linkowe są stosowane na masową skalę w maszynach przemysłowych. Wynika to z faktu zapewnienia najwyższego poziomu zabezpieczeń i to na dużych odcinkach, a także w sekcjach instalacyjnych. Ich moduły bowiem nie mogą być zabezpieczone osłonami. Gdzie więc znajdziemy wyłączniki bezpieczeństwa? Znajdują one zastosowanie np. w:

  • taśmociągach;
  • maszynach przemysłowych;
  • pasach drukarskich;
  • maszynach do obróbki drewna;
  • w wyposażeniu kopalń.

Guziki bezpieczeństwa są znacznie droższą opcją niż wyłączniki linkowe. Wyłączniki można bowiem bardzo szybko montować i zaoszczędzić na okablowaniu. W dodatku modeli wyłączników jest bardzo wiele, a to pozwala na dopasowanie odpowiedniego do miejsca, w którym będzie używany.

Przemysł uległ rozwojowi technologicznemu, o jakim nie można było myśleć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a automatyka przemysłowa modernizuje współczesne zakłady produkcyjne. Wyłączniki bezpieczeństwa natomiast są urządzeniami, które podnoszą poziom bezpieczeństwa, a także ułatwiają pracę operatora maszyny i zwiększają wydajność wszelkich procesów.

źródło: Newtech.com.pl – automatyka przemysłowa