Grzyb na ścianie pojawia się niespodziewanie i szybko się rozprzestrzenia. Na ścianie widoczne są czarne plamy, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim zagrażają zdrowiu domowników. Warto jak najszybciej zacząć z nim walczyć.

Dlaczego powstaje grzyb na ścianie? 

Pleśnie i grzyby lubią wilgoć i najczęściej to ona jest główną przyczyną ich występowania. Farby, struktury, tapety są dla nich doskonałą pożywką. Innymi, sprzyjającymi czynnikami, są, np.:

  • słaba wentylacja;
  • zbyt rzadkie i zbyt krótkie wietrzenie pomieszczeń lub jego brak;
  • wysoka wilgotność (gotowanie, suszenie prania)
  • słaba izolacja cieplna;
  • niewystarczający dostęp do światła słonecznego.

Niestety skala problemu jest zazwyczaj bardzo duża. Dotyczy nie tylko starych domów, ale także tych nowo powstałych. Czasami przyczyna tkwi już na etapie budowy i uwidacznia się najczęściej jesienią i zimą, kiedy zaczyna się sezon grzewczy.

Jak usunąć grzyb ze ściany – domowe sposoby

Kiedy zauważamy czarne wykwity na ścianie obok przerażenia pojawia się myśl, aby szybko je usunąć. Jeśli problem nie jest za duży lub w domu przebywają dzieci można spróbować naturalnych metod.

Jednym ze sposobów jest umycie ściany octem spirytusowym. Należy przygotować roztwór w proporcjach 4:1 (np. 4 szklanki wody i szklanka octu). Poleca się również użycie sody oczyszczonej, soli kuchennej lub czosnku. Wszystkie, wyżej wymienione, produkty mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Dobrze sprawdzają się także olejki eteryczne (około 30 kropli/100 ml wody), takie jak:

  • olejek z drzewa herbacianego;
  • olejek goździkowy;
  • olejek lawendowy.

Niestety, naturalne sposoby najczęściej są czasochłonne i nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Jeśli nadal chcemy walczyć z grzybem na ścianie na własną rękę można sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego preparaty. Najczęściej możemy je kupić w sklepach budowlanych. Należy pamiętać, że jest to silna chemia, dlatego trzeba ściśle przestrzegać instrukcji użycia i zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Profesjonalne sposoby walki z grzybem na ścianie

Jeśli problem jest bardzo rozległy lub chcemy szybko i skutecznie rozprawić się z grzybem warto powierzyć ściany swojego domu lub mieszkania profesjonalistom.

Firmy zajmujące się odgrzybianiem w Warszawie najczęściej zaczynają swoją pracę od oględzin i zlokalizowania przyczyny. To bardzo ważny etap. Nie warto go pomijać, ponieważ może skutkować nawrotem czarnych wykwitów. Bardzo trudno jest rzetelnie przeprowadzić go na własną rękę.

Kolejnym krokiem jest usuwanie wilgoci, ponieważ to ona jest głównym winowajcą problemu. Wynajem osuszaczy to najlepszy sposób na rozprawienie się z nadmiarem wody w powietrzu. Bardzo trudno to wykonać bez specjalnego sprzętu.

Rozróżniamy osuszacze:

  • kondensacyjne – ich działanie polega na schładzaniu powietrza (wbudowany wentylator zasysa je do środka, a następnie para wodna skrapla się i zostaje odprowadzona do specjalnego zbiornika.);
  • adsorpcyjne – pokryte są substancją higroskopijną, która pochłania wilgoć, a następnie usuwana jest przy użyciu specjalnego wirnika.

Po profesjonalnym osuszeniu należy zdezynfekować pomieszczenie. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ozonowanie. Polega to na wymieszaniu powietrza z ozonem, który zwalcza nie tylko grzyby, ale również bakterie i wirusy oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Ozon, użyty w odpowiedni sposób, jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt, mebli czy sprzętu elektronicznego.

Nie warto tracić czasu, pieniędzy i zdrowia na samodzielną walkę z grzybem na ścianie. Oddanie problemu fachowcom to gwarancja, że pozbędziemy się go na zawsze.