Kanapa stanowi główny element wystroju salonu. To na niej spędzamy większą część dnia. Towarzyszy nam podczas odwiedzin znajomych czy też pozwala na odpoczynek i chwilę relaksu po pracy, ucinając sobie drzemkę. Dlatego uwzględniając, jak ważną pełni rolę w naszym życiu, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad jej wyborem. Styl i kolor to jedno, ale równie ważne jest jej wykonanie oraz wygoda. Ponadto istotne jest, jaką będzie pełniła funkcję. Czy powinna to być sofa z funkcją spania czy bez?

Wymiar kanapy

Na początku warto sprawdzić, jaką powierzchnią dysponujemy. Zmierzenie miejsca, gdzie ma stanąć przyszła kanapa, jest kluczowe dla wyboru jej odpowiedniego rozmiaru oraz kształtu. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy bowiem zarówno kanapy 3 osobowe z funkcją spania, jak i 2 osobowe, które mogą rozsuwać się do przodu albo rozkładać na pół względem najdłuższego boku. Dostępne są również narożniki, z wygodnym miejscem na rozprostowanie nóg, bez dodatkowego rozstawiania mebla. Zmierzmy zatem, jak duża sofa się u nas zmieści, oraz czy mamy miejsce na jej ewentualne powiększenie.

Zalety sofy z funkcją spania

Niewątpliwą zaletą, jaką dają sofy, a szczególnie sofy 3 osobowe z funkcją spania, jest ich duża powierzchnia wypoczynkowa. Po rozłożeniu mogą zamienić duży pokój w wygodną strefę rozrywkową, w której z przyjemnością spędzi czas cała rodzina, oglądając film. Ponadto w sytuacji, gdy nie mamy dodatkowego pokoju dla gości mogą być świetnym miejscem do spania. Sprawdzą się także, jeśli nie mamy zbyt dużego mieszkania i każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Wtedy możemy wykorzystać kanapę jako łóżko sypialniane, które w ciągu dnia będzie składane, dając w ten sposób dodatkową przestrzeń na różnego rodzaju aktywności. Natomiast nocą będzie rozkładane, by zapewnić komfortowy sen. Warto tutaj wspomnieć, że sofy rozkładane mają wbudowane pojemniki na pościel, dzięki czemu nie musimy się martwić o jej przechowywanie. Pamiętajmy, żeby przy wyborze kanapy sprawdzić też z jakich materiałów jest wykonana oraz czy posiada odpowiednią miękkość. Zbyt miękka, o ile do samego siedzenia będzie wygodna, o tyle do spania może się nie nadawać.

Zalety sofy bez funkcji spania 

Kanapy, które się nie rozkładają, występują w większej gamie kolorystycznej oraz różnych kształtach. Wynika to głównie z lżejszej konstrukcji, a co za tym idzie projektanci mogą uzyskać ciekawe formy bez obaw o zapewnienie dodatkowej funkcjonalności w postaci rozkładanej części sofy. Co więcej chociaż występują również w wersji 3 osobowej, nie zajmują tyle miejsca co ich rozkładane odpowiedniki. Dzięki temu do salonu możemy wprowadzić również fotele, tworząc w ten sposób zestaw wypoczynkowy. Jeśli nie musimy martwić się o dodatkowe miejsce do spania, pomyślmy o zakupie sofy bez potrzeby jej rozkładania.

Podsumowując – sofa jest ważnym elementem każdego domu. W przypadku małego metrażu lub potrzeby zapewnienia dodatkowego miejsca do spania świetnie sprawdzą się kanapy rozkładane. Pamiętajmy, że nie muszą służyć tylko gościom, lecz także mogą zastąpić łóżko w sypialni i pozwolić na uzyskanie dodatkowego miejsca do zabawy lub pracy. Jeśli natomiast chcemy mieć jeden wyrazisty akcent w postaci sofy w ekstrawaganckim kolorze lub kształcie postawmy na taką bez możliwości rozkładania. Dzięki temu będzie ona lżejsza i nie przytłoczy pomieszczenia. Poza tym dzięki temu, że będzie mniejsza z powodzeniem wstawimy jeszcze fotele, uzyskując komplet wypoczynkowy.