Zalanie telefonu jest jedną z najczęstszych przyczyn jego awarii. Nawet modele, które uznaje się na wodoszczelne i wodoodporne, mogą ulec zalaniu przede wszystkim ze względu na występujące w nich drobne nieszczelności. Użytkownicy takich telefonów zazwyczaj przykładają także mniejszą uwagę do ich ochrony, co może skutkować właśnie ich zalaniem. Najczęściej dochodzi do tego podczas kąpieli w morzu albo jeziorze lub przez zatopienie telefonu w wannie czy toalecie. W niektórych sytuacjach do zalania może przyczynić się np. używanie telefonu podczas deszczu, które z pozoru wydaje się być nieszkodliwe. Po pewnym czasie jednak pojawiają się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że w jego wnętrzu dochodzi do korozji.
Skutki zalania
Zaraz po wyjęciu telefonu z wody, może pojawić się problem z uruchomieniem urządzenia. Niekiedy jednak na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko działa w nim poprawnie. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem głośnika, mikrofonu lub wyświetlacza. Można także zauważyć, że telefon działa zdecydowanie wolniej niż dotychczas, a jego bateria zużywa się szybciej. Zaobserwowanie takich objawów w swoim aparacie powinno skłonić do niezwłocznego odwiedzenia sprawdzonego punktu napraw, aby serwisant przeprowadził profesjonalne jego osuszanie oraz czyszczenie.
Jak postępować z zalanym telefonem?
Przede wszystkim trzeba go niezwłocznie wyłączyć, a jeśli jest już wyłączony – pod żadnym pozorem go nie włączać. Jeśli jest to możliwe, należy także wyjąć z niego ostrożnie baterię. Trzeba również usunąć z obudowy wszystkie ruchome części, takie jak kartę SIM, kartę pamięci, szufladki oraz zaślepki. Zapewni to dopływ powietrza do jego wnętrza i pomoże szybciej wyparować znajdującej się w nim wilgoci. Pod żadnym pozorem nie można suszyć go za pomocą suszarki lub umieszczając go na grzejniku, ponieważ może to doprowadzić do wybuchu baterii.
Jak przebiega proces naprawy zalanego telefonu?
Po oddaniu swojego aparatu do serwisu GSM zostanie on przede wszystkim w pierwszej kolejności zdemontowany. Specjalista wyciągnie z niego wszystkie elementy, dzięki czemu będzie mógł ocenić, jakie zniszczenia spowodował kontakt z cieczą. Te, które nie nadają się do ponownego użycia, zostaną wymienione na nowe. Wszystkie suche elementy zostaną dokładnie sprawdzone, czy aby na pewno działają poprawnie. Jeśli okaże się, że tak, to zostaną one ponownie zamontowane w telefonie. Bardzo ważnym procesem, który najczęściej trwa kilka dni, jest dokładne oczyszczenie oraz wysuszenie płyty głównej. W tym celu najczęściej korzysta się ze specjalnych szczotek, które posiadają włosie o różnej długości oraz twardości. Dzięki nim możliwe jest dotarcie do każdego zakamarka tej części. Płyta trafia także do wanny ultradźwiękowej, w której zostaje poddawana działaniu nie tylko ultradźwięków, ale także środków chemicznych, które usuwają z jej powierzchni korozję. Następnie umieszczana jest w wirówce, w której spędza nawet 24 godziny. Po tym czasie serwisant przeprowadza szereg testów mających na celu sprawdzenie, czy działa ona poprawnie. Jeśli przebiegną one pomyślnie są umieszczane w obudowie telefonu i montowane w niej. Przed oddaniem aparatu klientowi jeszcze raz sprawdzane jest działanie całego urządzenia, aby mieć pewność, że jest ono poprawne.
Zalanie telefonu może spowodować poważne uszkodzenia w jego podzespołach. Trzeba więc dbać o swój aparat i chronić go przed nadmiernym kontaktem z wodą. Jeśli jednak ulegnie on zalaniu trzeba postępować zgodnie z wytycznymi i powierzyć jego naprawę specjalistom.