Wspinaczka to jedna z najbardziej ekscytujących, a zarazem wymagających aktywności fizycznych. Może być uprawiana zarówno na otwartym powietrzu, jak i wewnątrz na dedykowanych ściankach. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku każdego wspinacza są odpowiednie buty. Powinny być wygodne i zapewniać maksymalną przyczepność stóp do podłoża w trakcie treningu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia do wspinaczki. Poznaj praktyczne porady, które przydadzą się podczas zakupów!

Rodzaj wspinaczki ma znaczenie

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj wspinaczki, którą chcesz zacząć uprawiać lub już trenujesz. Buty do wspinaczki skalnej będą się różnić od butów do wspinaczki na sztucznej ścianie. Podobnie, obuwie do boulderingu będzie nieco inne niż buty do wspinaczki wielowyciągowej. 

Bouldering (wspinaczka bez użycia liny) to rodzaj aktywności, w którym zaleca się wybieranie butów z cienką, mocno przylegającą do stopy podeszwą. Takie obuwie zapewnia lepszą kontrolę nad stopą i gwarantuje wspinaczowi odpowiednią precyzyjność podczas stawiania każdego kroku. Buty do boulderingu są zwykle mocno asymetryczne, czyli charakterystycznie wygięte w łuk w części środkowej.

Do wspinaczki sportowej i skałkowej (wspinanie na zabezpieczonej linie), zaleca się obuwie z grubszą podeszwą i mocniejszymi wstawkami w okolicy palców. Zapewniają lepszą amortyzację i ochronę przed uderzeniami, gdy stopa dotyka twardej skały. Buty do wspinaczki sportowej są zwykle mniej asymetryczne niż modele do boulderingu, co zapewnia większy komfort w trakcie wchodzenia. 

Wspinaczka wielowyciągowa (na dużej wysokości z użyciem liny i sprzętu asekuracyjnego), wymaga kupna obuwia o neutralnym kształcie, z cieńszą i giętką podeszwą. Buty te zapewniają większy komfort podczas długich wspinaczek i gwarantują większą swobodę wspinaczowi. Modele dedykowane do tego rodzaju wspinaczki są lżejsze i bardziej wytrzymałe niż te do techniki sportowej.

Dopasowanie, rozmiar, podeszwa, materiał, czyli wszystko, co ważne

Buty do wspinaczki powinny być odpowiednio dopasowane rozmiarowo. Pozwala to na pełny komfort i kontrolę nad stawianiem stopy względem podłoża. Zarówno zbyt luźne, jak i za ciasne modele mogą powodować ból, dyskomfort, otarcia, a także rany na skórze i paznokciach. 

Kolejnym aspektem jest podeszwa. To jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na przyczepność. W zależności od rodzaju wspinaczki, może mieć różną twardość i grubość. Dla wchodzenia po skałkach zaleca się podeszwy o twardszej strukturze, a dla wspinaczki na sztucznych ścianach lepiej wybrać podeszwy miękkie.

Warto zwrócić również uwagę na jakość wykonania całego obuwia. Buty do wspinaczki powinny być zrobione z trwałego i odpornego na ścieranie się materiału. Kolejnym aspektem jest rodzaj zapinania. Na rynku są dostępne buty wsuwane, sznurowanie i zapinane na rzepy. Wybór po części zależy od własnych preferencji, warto jednak pamiętać, że wiązanie wpływa na ich sztywność. Buty wiązane łatwiej dopasować osobom z węższą stopą. 

Protipy, które sprawdzą się w trakcie zakupów

  • Buty warto zmierzyć! Odpowiednie obuwie oferują na przykład sklepy sportowe w Zakopanem na Krupówkach. Dzięki temu wybierając się w góry, możesz od razu zadbać o dobrej jakości buty, ochraniacze czy nawet odzież sportową. Sprzedawca z pewnością pokaże Ci zarówno buty dla początkujących wspinaczy, jak i modele dedykowane bardziej zaawansowanym technicznie osobom,
  • Sprawdź modele różnych producentów. Rozmiarówki mogą się między sobą różnić,
  • Przymierz buty o różnych wiązaniach. Sprawdź, które najlepiej przylegają do stopy i są najwygodniejsze,
  • Stopa w bucie nie powinna się przesuwać, a czubek obuwia nie może wywijać się do góry. Jeżeli tak się nie dzieje – poproś sprzedawcę o inny rozmiar.

Wybór butów do wspinaczki nie musi być trudny! Wiele zależy od jej rodzaju, dlatego przed zakupem butów warto zasięgnąć porady instruktora, innego, bardziej doświadczonego wspinacza, czy sprzedawcy w sklepie. Warto pamiętać, że wraz z kolejnymi treningami stopa przyzwyczai się do tego specyficznego obuwia, te lekko się rozbije, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się treningami w ulubionym stylu.