Przebarwienia skóry mają charakter plam o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, a ich barwa kontrastuje z naturalnym odcieniem skóry konkretnej osoby. Zwykle przybierają niejednolite zabarwienie – od jasnobrunatnego aż do intensywnie szarego.

Przebarwienia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest nieprawidłowe nagromadzenie i rozmieszczenie melaniny, pigmentu skóry chroniącego jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Problemy z pigmentacją mogą być wrodzone (genetycznie uwarunkowany fototyp skóry) lub – co jest najczęściej obserwowane – powstają przy udziale promieniowania UV (słońce, solarium) szczególnie w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi czy zażywaniem określonych leków, takich jak hormonalne środki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki przeciwzapalne. Przebarwienia skóry zwykle pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała: policzki, broda, czoło, nos, dekolt, grzbiet dłoni. Przyjmują postać piegów, melasmy, plam soczewicowatych starczych. Bardzo często przebarwienia skóry występują w miejscach, w których wcześniej pojawiały się zmiany chorobowe, np. w przebiegu trądziku, chorób bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, a także zmian alergicznych. Przyczyny powstawania przebarwień można upatrywać się również w naturalnych procesach starzenia się skóry.

Podstawowe wskazania do zabiegu

Do zabiegu kwalifikują się przede wszystkim:

  • plamy posłoneczne i soczewicowate na twarzy, dekolcie, dłoniach i przedramionach,
  • przebarwienia związane z procesem starzenia się skóry,
  • melasma – efekt zmian hormonalnych oraz kontaktu skóry z promieniowaniem UV,
  • piegi,
  • przebarwienia pozapalne, polekowe, termiczne oraz pourazowe.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień skóry wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Na pół roku przed planowanym zabiegiem należy zakończyć terapię retinoidami doustnymi (stosowanymi w leczeniu różnych chorób dermatologicznych, zwłaszcza trądziku). Miesiąc przed zabiegiem nie wolno przyjmować antybiotyków, należy także zrezygnować z opalania, natomiast tydzień przed laseroterapią nie wolno wykonywać peelingów. Ponadto przed planowanym zabiegiem ważna jest szczególna troska o odpowiednie nawilżenie skóry.

Przebieg zabiegu

Zwykle zabieg laserowego usuwania przebarwień skóry trwa od 5 do 30 minut – czas uzależniony jest od rozmiaru i rozległości przebarwień. Najczęściej przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie w postaci kremu. W określonych przypadkach można także wykorzystać nawiew chłodnego powietrza. Podczas zabiegu zarówno pacjent, jak i operator muszą zabezpieczyć oczy specjalnymi okularami. Zabieg laserowego usuwania przebarwień skóry polega na przykładaniu do ciała specjalnej głowicy imitującej impulsy, które skoncentrowane są wyłącznie na zmianach pigmentacyjnych, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Pracy lasera towarzyszy miejscowe ciepło. Pacjent może odczuwać także pojedyncze, chwilowe ukłucia, jednak cały zabieg należy do bezbolesnych. Bezpośrednio po nim na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia oraz delikatny obrzęk, które powinny zniknąć najpóźniej po kilku godzinach.

Zasady pielęgnacji pozabiegowej

Średni czas trwania regeneracji skóry po zabiegu wynosi 14-30 dni. W tym okresie najważniejsze jest intensywne nawilżanie obszaru skóry poddanego działaniu lasera oraz jego bezwzględna ochrona przed słońcem. Konieczne jest stosowanie filtrów UV (minimum 50). Zaleca się także odpowiednią pielęgnację kosmetyczną. Uzupełnieniem laseroterapii jest równoległe stosowanie ściśle dobranych preparatów wybielających. Po zabiegu należy unikać wszelkich środków, które mogą powodować podrażnienie skóry, w szczególności produktów zawierających spirytus, retinol czy kwasy.

Laserowe usuwanie przebarwień skóry gwarantuje trwałe i często spektakularne efekty. To najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niechcianych zmian pigmentacyjnych na swoim ciele.