Sypialnia to dla wielu z nas azyl i oaza spokoju. Miejsce w domu, gdzie dbamy o swoją intymność. Pokój służący do relaksu i odpoczynku. Jak sprawić, żeby właśnie tam najlepiej się odprężyć, wyspać lub po prostu mile spędzić czas? Niezwykle ważną rolę w stworzeniu właściwego dla nas klimatu odgrywa oświetlenie. Musimy tak dobrać rodzaj lamp i barwę światła, by była ona dla nas jak najbardziej przyjazna.

Zaakcentujmy ciepło wnętrza

Wybór dominujących barw w sypialni to indywidualna sprawa. Jednak większość z nas decyduje się na kolory spokojne, pastelowe budujące spokojny nastrój. Świetnym rozwiązaniem jest ich podkreślenie poprzez dekoracyjne światło opraw oświetleniowych. Kinkiety ścienne pozwolą delikatnie zaakcentować wybrane przez nas kolory i wzmocnią poczucie bezpieczeństwa. W ofercie firm Novodworski lub Maxlight bez problemu znajdziemy lampy ścienne w różnych stylach. Od kinkietów klasycznych, a skończywszy na nowoczesnych, ledowych rozwiązaniach.

Jakie główne oświetlenie wybrać?

Lampa, która będzie głównym oświetleniem, ma przede wszystkim być funkcjonalna. Najczęściej w tym celu stosuje się wiszącą lampę sufitową. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcję głównego oświetlenia spełniała lampa stojąca pokojowa. Ma ona kilka zalet, które dają jej przewagę w porównaniu z oprawami oświetleniowymi sufitowymi. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej mobilność. Możemy ją przestawiać w dowolne miejsce w pokoju. Ograniczani jesteśmy tylko przez rozmieszczenie gniazd zasilających oraz długość przewodu zasilającego lampy. Drugą niewątpliwą zaletą jest możliwość zakupu lamp stojących z wbudowanym ściemniaczem światła. Kupujemy wówczas gotowe rozwiązanie i nie musimy poświęcać swojego czasu oraz nerwów na przerabianie istniejącej instalacji. Trzecim atutem, o którym warto wspomnieć jest wielofunkcyjność tego typu opraw oświetleniowych. Mogą mieć one na przykład główny moduł wyposażony w źródło światła o dużej mocy i dodatkowo drugi punkt świetlny na przykład w postaci regulowanego kinkietu. Możemy wówczas siedzieć wygodnie z książką w fotelu, a pokój i czytana przez nas ulubiona powieść jest idealnie doświetlona światłem jednej zaledwie lampyMarkslojd jest jedną z firm, która oferuje między innymi lampy stojące pokojowe.

Lampka nocna – wygodny dodatek

Mając wybrane główne oświetlenie, warto pomyśleć o lampce nocnej. Ma ona postać małej, stojącej lampy, którą umieszczamy na szafce obok łóżka. Każdy z nas zna zapewne jej funkcjonalność. Bez wstawania z łóżka możemy dzięki niej wykonać drobne czynności, które wymagają od nas zapalenia światła w nocy. Nie musimy wówczas przerywać zasłużonego odpoczynku. Stanowi ona także ozdobny element wystroju wnętrza sypialni. Ciekawym pomysłem jest wybór lampki nocnej z tej samej linii produktów, co lampa stojąca pokojowa, dzięki czemu uzyskamy jednolity styl w całym pokoju.

Nie zapominajmy o odpowiedniej barwie światła!

Podsumowując, należy jeszcze zwrócić uwagę na kwestię barwy światła, jaką stosujemy w sypialni. Jest ona wyrażana w Kelwinach. W celu uzyskania przyjemnego, relaksującego środowiska należy dobrać światło o ciepłej barwie, czyli w przedziale od 2700 do 3000 Kelwina. Wskazane jest również zastosowanie opraw oświetleniowych, które są wyposażone w ściemniacz, aby regulować natężenie oświetlenia w zależności od swoich potrzeb. Wszystkie te rozwiązanie można znaleźć w ofercie firm NovodworskiMaxlight oraz MarkslojdLampy w sypialni, które rozważnie dobierzemy, stosując się do powyższych wskazówek bez wątpienia podniosą nasz komfort wypoczynku.