Biały wywiad jest legalną formą pozyskiwania ogólnodostępnych informacji. Umożliwia firmie windykacyjnej weryfikację, czy osoba chcąca rozpocząć współpracę z jej Klientem będzie wypłacalna i czy nie przysporzy dodatkowych problemów. To narzędzie pozwala także wybadać aktualną sytuację dłużnika i sprawdzić wiarygodność informacji, jakie przykazuje w momencie mediacji.

Biały wywiad – podstawowe informacje, które musisz znać

Biały wywiad jest formą zdobywania ogólnodostępnych informacji, które są do wglądu dla każdego. Firma windykacyjna korzysta wyłącznie z legalnych i etycznych metod pozyskiwania informacji.

Biały wywiad największą skutecznością wykazuje się, jeżeli sprawdzana osoba udostępnia informacje o swojej działalności i sytuacji w sieci. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele publikujemy w sieci. Wyszukiwarka Google może stać się o nas bardzo ważnym źródłem informacji. Do sprawdzania i wyszukiwania danych wykorzystuje się również archiwa.

Podstawą przy prowadzeniu białego wywiadu są bardzo często media społecznościowe. Przekazujemy z ich pomocą wiele informacji. Pokazujemy rodzinę, przyjaciół, planowane wyjazdy, miejsce pracy, ulubione restauracje, poglądy. Samodzielnie podajemy wiele informacji o sobie, jak i najbliższych. Czasem może to zostać wykorzystane przeciwko nam.

Jakie informacje uda się zdobyć przeprowadzając biały wywiad?

Biały wywiad jest skutecznym źródłem informacji o praktycznie każdej osobie. Jakie dane najczęściej udaje się znaleźć?

  1. Po publikacji w sieci CV, bardzo łatwo można wyszukać imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, wykształcenie, miejsce pracy, zainteresowania, jak i posiadane umiejętności. Za sprawą jednego pliku udaje się zgromadzić wiele podstawowych informacji.
  2. Media społecznościowe stanowią źródło informacji o tym, gdzie jadasz, jakie masz relacje z rodziną, gdzie jeździsz na wakacje, jak spędzasz czas wolny. Im więcej publikujesz, tym więcej można dowiedzieć się o Twoim życiu. Co więcej, ważnym źródłem informacji o Tobie są również obserwowane strony, jak i komentarze zamieszczane pod postami innych użytkowników.
  3. Wyszukiwarka Google umożliwia na szybkie dotarcie do setek informacji. Wpisując konkretne frazy, może pojawić się wiele stron, na których była wzmianka o osobie o danym imieniu i nazwisku. Przeglądając je wszystkie, można zgromadzić szereg potrzebnych i istotnych informacji.
  4. Numer telefonu, adres zamieszkania, e-mail, podstawowe informacje o działalności dostępne są także w CEiDG, jeżeli prowadzisz firmę. Udostępniane przez urząd informacje pomogą firmie windykacyjnej z łatwością skontaktować się z dłużnikiem.

Wartość informacji uzyskanych w ramach białego wywiadu

Poddając analizie informacje dostępne w otwartych źródłach, można zgromadzić bardzo interesujące informacje, dostarczające wiedzy o dłużniku na wielu poziomach.

Pozyskując informacje z legalnych źródeł, bez żadnych problemów można wykorzystać je na własną korzyść, np. w postępowaniu windykacyjnym.