Rozwijający się w Polsce handel oraz e-commerce do prowadzenia efektywnej logistyki wymagają coraz większej powierzchni magazynowej. Niewielu właścicieli sklepu internetowego decyduje się jednak w dzisiejszych czasach na budowę własnego magazynu, ponieważ wiąże się to zazwyczaj ze stosunkowo dużymi kosztami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc korzystanie z magazynu swojego dostawcy (dropshipping) lub wynajęcie powierzchni magazynowej od firmy zewnętrznej. Jak więc zachęcić właścicieli sklepów internetowych i firm handlowych do wynajmu naszego magazynu?

Nowoczesny magazyn kluczem do sukcesu

Nowoczesna logistyka wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Właściciel magazynu powinien zadbać o jego atrakcyjność. Najważniejsza będzie w tym wypadku nie tylko odpowiednia lokalizacja oraz wygodny dojazd dla samochodów ciężarowych, ale również nowoczesne wyposażenie magazynu. Kluczową kwestią w tym zakresie jest posiadanie wysokiej jakości regałów magazynowych umożliwiających wysokie składowanie. Takie rozwiązanie daje możliwość magazynowania na mniejszej powierzchni znacznie większość liczby palet z towarami. Warto zastanowić się również nad wyposażeniem magazynu na wynajem w regały mobilne. Dużym plusem takich regałów jest możliwość dostosowania układu w magazynie do potrzeb wynajmującego. Może on w każdej chwili zmienić układ na taki, który będzie pozwalał na bardziej efektywne wykonywanie operacji magazynowych. Niezależnie od tego, czy wybierzemy regały paletowe standardowe czy mobilne, kluczowa jest odpowiednia jakość wykonania, która zagwarantuje wysoką nośność konstrukcji. Daje to z kolei możliwość przechowywania na regałach palet lub towarów o bardzo wysokiej wadze.

Każdy nowoczesny magazyn powinien być również możliwie dobrze oznakowany. Wytyczenie dróg komunikacyjnych nie tylko pozytywnie wpływa na efektywność pracy brygady magazynierów, ale również znacznie poprawia bezpieczeństwo. Dzięki temu ryzyko potrącenia pracowników pieszych przez operatorów wózków widłowych jest znacznie mniejsze.

Automatyzacja operacji magazynowych

Bardzo ważną role pełni w obecnych czasach automatyzacja magazynu. Jest to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje systemy pozwalające na przyspieszenie operacji magazynowych, poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Niezwykle popularne stają się w dużych magazynach autonomiczne wózki do przewożenia palet i towarów, a także roboty przemysłowe, które pomagają w paletyzacji i pakowaniu produktów przed wysyłką do klienta. Zautomatyzowanie części operacji pozwala na znaczne przyspieszenie pracy magazynu i tym samym zwiększenie jego możliwości przerobowych. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ rozwijająca się logistyka wymaga bardzo szybkiego i efektywnego działania.

Podstawowym elementem każdego magazynu na wynajem powinien być również zintegrowany system WMS, czyli innymi słowy magazynowy system informatyczny. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na sprawne zarządzenia magazynem oraz wszystkimi towarami, które w nim się znajdują.

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania

Przedsiębiorcy poszukujący powierzchni magazynowych do wynajęcia, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność osprzętu. Chodzi tutaj przede wszystkim o oświetlenie, wentylację i ogrzewanie. Jeżeli zależy nam na szybkim znalezieniu najemcy, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie takich systemów, które będą przyjazne dla środowiska. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością doceni każdy, będzie montaż na dachu magazynu fotowoltaiki. Dzięki niej, najemca magazynu będzie miał możliwość znacznego zmniejszenia rachunków za energię elektryczną.

Posiadając powierzchnię magazynową na wynajem, nie możemy skupiać się więc wyłącznie na ładnym wyglądzie i odpowiedniej lokalizacji. Szczególną uwagę należy zwrócić także na odpowiednie wyposażenie magazynu, systemy pozwalające na zwiększenie efektywności oraz zastosowanie zielonej technologii. Posiadając tak wyposażony budynek, z pewnością nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem najemcy.