Za typowe można okna, które mają szerokość w granicach 565 mm, 865 mm czy 1165 mm. Są to najczęściej poszukiwane rozmiary, ale zdarza się, że w niektórych pomieszczeniach muszą być zamontowane inne okna: o większych lub mniejszych wymiarach albo o innym kształcie niż prostokątny. Jakie przesłony okienne będą najlepsze do nietypowych okien?

Jakie osłony na okna o dużych wymiarach?

Rolety wolnowiszące są najlepszym sposobem na osłonięcie dużych okien. Dlaczego akurat te? Ponieważ są wyposażone w specjalną półkasetę, w której zmieści się duża ilość materiału. Można więc bez trudu schować w niej całą roletę, gdy zasłanianie dużych wnęk okiennych nie jest konieczne.

Za pomocą tego rodzaju rolet uda się bez trudu osłonić nawet wyjątkowo duże okna, czyli zajmujące nawet całą szerokość ściany domu jednorodzinnego. W przeciwieństwie do typowych rolet te mają zwykle pasy o większej szerokości. Dzięki temu są także atrakcyjną osłoną, która wnosi do wnętrza lekkość i elegancję.

Okna o większych wymiarach można też zasłonić, wybierając albo rolety, albo żaluzje wykonane na zamówienie. W ten sposób nie trzeba rezygnować z ulubionych rolet tylko dlatego, że stolarka okienna przekracza standardowe rozmiary. Dobierając takie osłony na wymiar, udaje się nie tylko w pełni zacienić wnętrze, ale też podkreślić atrakcyjność dużych przeszkleń.

Jakie osłony na okna o nietypowych kształtach?

Okna nie muszą być prostokątne – są i owalne, okrągłe, jak też zupełnie nieprzypominające typowych wnęk okiennych. Do każdego takiego rodzaju stolarki okiennej można dobrać rolety plisowane. To idealny wybór, ponieważ osłaniają wnętrze przed słońcem od dołu do góry. Dzięki nim udaje się więc osłonić praktycznie każdą wnękę okienną, niezależnie od tego, jaki ma kształt.

Dodatkowym atutem jest obecność specjalnych linek, za pomocą których będzie można solidnie przymocować materiał do okna. Szczelnie przylegająca plisa robi jak najlepsze wrażenie i przeważnie wygląda tak, jakby była dopasowana na wymiar.

Podobnie jak w przypadku każdych innych osłon okiennych także i rolety plisowane można wybrać na indywidualne zamówienie.

Kiedy przydaje się karnisz narożny?

Karnisze na skosy to doskonały wybór, jeśli w domu lub mieszkaniu znajduje się przestrzeń na strychu. Dzięki nim udaje się idealnie osłonić wnętrze, gdy okna są blisko narożników. Karnisze te sprawdzają się również wtedy, gdy trzeba przesłonić wnęki okienne ze skosami, które mogą także wynikać z nietypowej kubatury budynku.

Jeśli chodzi o wybór takich karniszy, to wyróżnia się dwa warianty z uwagi na sposób montażu. Można znaleźć w sprzedaży karnisze, które mocuje się do sufitu albo do ściany. Do każdego z tych rodzajów karniszy uda się przymocować firany i zasłony w taki sposób, by spełniały swoją funkcję i prezentowały się atrakcyjnie w danym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Do okien o niestandardowych rozmiarach najlepiej zdecydować się na:

  • rolety wolnowiszące (duże okna),
  • rolety na wymiar (większa lub mniejsza stolarka okienna).

By przesłonić okna w pomieszczeniu ze skosami, warto pomyśleć o:

  • karniszach na skosy,
  • osłonach przygotowywanych na wymiar (roletach, zasłonach i firanach).

Okna o nietypowych kształtach przesłonią z powodzeniem:

  • rolety plisowane,
  • rolety bądź żaluzje wykonane na zamówienie.