Smartfony firmy Apple od lat cieszą się ogromną popularnością. Wiąże się to z narastającymi oczekiwaniami klientów. Producenci urządzeń mobilnych coraz częściej muszą stawiać na kompromisy. Przykładem takiego rozwiązania są baterie umieszczane w dzisiejszych telefonach komórkowych. Niemożliwe byłoby wykonanie urządzania ze stosunkowo dużym wyświetlaczem, w cienkiej i smukłej obudowie, a przy tym wyposażonego w akumulator ogromnej pojemności. iPhone idealnie obrazuje taką sytuację. Nie oznacza to jednak, że bateria w tym smartfonie jest słaba. Wręcz przeciwnie, odpowiednie użytkowanie i dodatkowa personalizacja skutecznie podnosi czas pracy tych modeli. Jak więc podnieść wydajność baterii?

Optymalizacja wyświetlacza

Najważniejszym, a zarazem najłatwiejszym sposobem na wydłużenie pracy baterii jest zmniejszenie jasności ekranu. To apsekt, który znacząco wydłuża czas pracy urządzenia. Najrozsądniejszą opcją jest ustawienia automatycznego dopasowania jasności. Zbyt niski poziom utrudnia lub nawet uniemożliwia korzystanie ze smartfona w warunkach dużego nasłonecznienia. Autodopasowanie skutecznie chroni przed takimi sytuacjami, a jednocześnie pozwala zachować balans pomiędzy komfortem użytkowania a zużyciem energii. Co do zasady im mniejsza jasność, tym większa energooszczędność.

Wyłącz aplikacje działające w tle

Każdy z nas ma na swoim telefonie aplikacje, których od dawna nie używa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość aplikacji działa w tle – to znaczy, niektóre z procesów są aktywne cały czas (np. wyszukiwanie aktualizacji). Warto więc odinstalować wszystkie aplikacje, które nie są nam potrzebne. Oprócz tego iPhony umożliwiają użytkownikowi dostęp do systemu monitorującego obciążenie baterii przez poszczególne aplikacje. Aby sprawdzić, które z nich są najbardziej energochłonne, należy wejść kolejno w ustawienia > bateria. Ważnym krokiem, który pozwoli wydłużyć czas pracy baterii, jest wyłączenie odświeżania aplikacji. Aby to zrobić, przejdź kolejno: ustawienia > ogólne > odświeżanie w tle i wybierz opcję wyłączone.

Pamiętaj o wyłączaniu danych komórkowych

Aktywna transmisja danych, GPS czy bluetooth to funkcje, których używamy w zasadzie codziennie. Jednak ich stała aktywność odbijania się negatywnie na wydajności baterii. Aby rozwiązać ten problem, odkładając telefon, zawsze wyłączajmy nieużywane funkcje – najlepiej aby stało się to nawykiem. Warto również w miarę możliwość korzystać z WiFi, a nie z transmisji danych – ta pierwsza opcja jest nieco bardziej energooszczędna.

Zadbaj o dobrą kondycję baterii

Aby bateria trzymała długo, należy utrzymać ją w dobrej kondycji. Na oficjalnej stronie Apple możemy znaleźć zalecenia, w jaki sposób to zrobić. Najważniejsze z nich to:

  • Odpowiednia temperatura otoczenia: od 0 do 35°C, zalecanym przedziałem jest jednak zakres od 16°C do 22°C. Przy czym najważniejsze jest unikanie skrajnych temperatur, szczególnie tych powyżej 35°C.
  • Uaktualnienie oprogramowania – najnowsze wersje często dostarczają funkcje i łatki, które zapewniają wyższą energooszczędność.
  • Podczas ładowania, niektóre z etui mogą powodować przegrzanie urządzenia, z tego względu zalecane jest ściągnięcie etui na czas ładowania.
  • Nieużywane przez dłuższy czas urządzenie powinno mieć baterię naładowaną do połowy.

Czy warto wymienić baterię?

Kiedy kondycja baterii jest na tyle niska, że nie pozwala na normalne korzystanie z urządzenia, wymiana baterii w iPhonie może okazać się koniecznością. Przed oddaniem smartfona do naprawy, warto rozejrzeć się za odpowiednim serwisem, najlepiej certyfikowanym lub specjalizującym się w naprawach sprzętu Apple. Takie serwisy zazwyczaj zlokalizowane są w większych miastach. Na pewno łatwiej znaleźć dobry serwis iPhone’ów w Warszawie niż w mniejszych miejscowościach.

Zwiększenie wydajności baterii jest proste i skuteczne. Efekty powyższych sposobów mogą przerosnąć oczekiwania. Dlatego przed wymianą baterii na nową, warto je wypróbować.