Ostatnimi czasy możemy zaobserwować narastający trend powrotu do natury. Ludzie coraz bardziej doceniają uprawy ekologiczne bez ulepszaczy i chemii. Najbliższym naturze rozwiązaniem jest oczywiście prowadzenie własnych upraw. Ze względów mieszkaniowych nie każdy jednak może pozwolić sobie na założenie swojego ogródka. Takie osoby często decydują się na wykorzystanie growboxów. I choć jest to wygodne rozwiązanie, to wiąże się też z pewnymi utrudnieniami. Jednym z nich może być specyficzny lub nieprzyjemny zapach w mieszkaniu. Na rynku jednak istnieje już wiele neutralizatorów zapachu przeznaczonych właśnie do upraw typu indoor.

Jak wybrać neutralizator zapachu?

Najczęściej spotykany rodzaj neutralizatorów to produkty zapachowe. Do najprostszych należą dyski i kostki zapachowe, które należy umieścić w specjalnym pojemniku. Pojemnik taki umiejscawiamy w pobliżu upraw lub u wylotu wentylacji. Produkty te nie tylko wydzielają przyjemny aromat, lecz także bardzo skutecznie neutralizują niepożądane zapachy. Wykazują przy tym wysoką wydajność – jeden dysk może działać do 4 tygodni, a kostka nawet do 6. Najbardziej znaną marką produkującą te neutralizatory jest Vaportek, który zaopatruje także profesjonalne firmy i służby. Produkty te cechują się wysoką jakością i skutecznością.

Bardziej doraźnym sposobem na pozbycie się niechcianych woni są spraye i aerozole o różnej intensywności działania. Najlepiej wybierać takie produkty, które mogą być rozpylane w powietrzu i na powierzchnie płaskie. Nie powinny zostawiać śladów użytkowania i warto, by były hipoalergiczne. Są zwykle dostępne w wielu intensywnych wersjach zapachowych, aby każdy mógł wybrać swój ulubiony. Mają bardzo szybkie działanie i są dość uniwersalne. Można ich używać nie tylko przy uprawach indoor, ale w każdym pomieszczeniu, szafie i samochodzie. Stosowanie takich środków jest całkowicie bezpieczne dla roślin i zwierząt.

Jeśli szukamy długofalowego rozwiązania, sięgnijmy po bloki i żele zapachowe. Efekt ich zastosowania jest podobny do wspomnianych wcześniej dysków, jednak działają zdecydowanie dłużej. Są przy tym niezwykle wydajne, a ładne opakowanie pozwala na umieszczenie ich w dowolnym miejscu mieszkania. Blok zapachowy można też zastosować w specjalnie do tego celu zaprojektowanej części wentylacji. Na rynku dostępne są metalowe pojemniki, które umieszczamy w systemie wentylacyjnym mieszkania. Pojemnik ten jest dostosowany do przechowywania bloku zapachowego, pozwalając na skuteczne rozprowadzanie zapachu.

Inne sposoby

Dla tych, którym zależy na stałym efekcie bez obcych zapachów dostępne są różnego rodzaju elektroniczne sprzęty. Przykładem są tu urządzenia ozonujące. Wytwarzany przez nie ozon neutralizuje zapachy i ma działanie dezynfekujące. Całkowicie usuwa nieprzyjemne wonie i zabija drobnoustroje. Ozonatory dostępne są w wielu różnych rozmiarach, by mogły skutecznie działać w każdym pomieszczeniu.

Aby skutecznie pozbywać się zapachów, możemy również zaopatrzyć się w klasyczny wentylator. Wyróżniamy tu standardowe wentylatory stojące oraz wentylatory osiowo-kanałowe. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się zamontowane razem z filtrem węglowym, który dodatkowo oczyści powietrze z niechcianych drobinek, jak kurz czy roztocza. Usunie też niepożądane zapachy.

Nieprzyjemne zapachy w uprawie indoorowej są więc przeszkodą, która stosunkowo łatwo usunąć. Wachlarz dostępnych sposobów jest na tyle szeroki, że bez problemu można wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada niezależnie od wielkości upraw i posiadanych środków.