System rurowy jest stosowany w wielu firmach produkcyjnych. Składa się z układu połączonych ze sobą rur, które umożliwiają transportowanie produktów w stanie sypkim lub sproszkowanym do miejsca docelowego np. na taśmociąg. Transport pneumatyczny materiału odbywa się wskutek wytworzonego przed dmuchawę podciśnienia lub wysokiego ciśnienia pozyskiwanego dzięki pracy kompresora. Rury muszą być ze sobą szczelnie połączone, aby zapobiegać wydobywaniu się transportowanego surowca na zewnątrz, co powodowałoby straty i zwiększało koszty produkcji. Czasami jednak w rurach dochodzi do zatorów, dlatego ważną rolę w układzie pełnią elementy inspekcyjne.

Zadanie elementów inspekcyjnych w systemie rurowym

System rurowy musi składać się m.in. z elementów inspekcyjnych, które odgrywają kluczową rolę w transporcie pneumatycznym. Pozwalają na wgląd do wnętrza rur i tym samym kontrolowanie stanu transportowanego surowca. Są też niezbędne w celu wykrycia ewentualnych zatorów. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub węglowej malowanej proszkowo. Dzięki temu cechują się wysoką odpornością na przetarcia oraz długą żywotnością.

Rodzaje elementów inspekcyjnych

W transporcie pneumatycznym najczęściej stosowane są elementy inspekcyjne o średnicy od DN 100 do DN 400, w zależności od średnicy rur. Posiadają odpowiednie wejście, zabezpieczone zaciskiem i uszczelką. Dzięki temu pozwalają uzyskać szybki i łatwy dostęp do wnętrza systemu w celu sprawdzenia jakości transportowanego materiału lub usunięcia ewentualnych zatorów.

Transport pneumatyczny pozwala obniżyć koszty produkcji w przedsiębiorstwie. Jednak zdarza się, że transportowany materiał może być wilgotny lub znajdują się w nim zanieczyszczenia, które powodują powstanie zatorów. To z kolei prowadzi do kosztownych przestojów w produkcji. Dlatego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej ilości elementów inspekcyjnych.