Pojawianie się pleśni w ramach okiennych i na oknach może być wywołane różnymi czynnikami. Najczęściej jest efektem utrzymywania się zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że wykwity pleśni nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Przebywanie w zapleśniałych pomieszczeniach wywołuje alergie, problemy z układem oddechowym, a nawet choroby nowotworowe.
Przyczyny pojawiania się pleśni na oknach i ramach okiennych
Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgotności we wnętrzach wynosi około 40-60%. Kiedy przez dłuższy czas wilgotność utrzymuje się na poziomie wyższym niż 80%, powstają warunki sprzyjające do rozwoju pleśni i grzybów. Organizmy te najlepiej rozwijają się w temperaturze oscylującej pomiędzy 20°C a 30°C. Ich charakterystyczną cechą są niewielkie wymagania pokarmowe oraz duże zdolności przystosowawcze. Dzięki tym właściwościom pleśń może pojawiać się praktycznie na każdym podłożu. Do miejsc, w których często pojawiają się wykwity, zaliczyć należy ramy okienne, uszczelki oraz ściany przy oknach. Może być to spowodowane niewydolną wentylacją lub wadami konstrukcyjnymi budynku.
Wilgoć w mieszkaniu powstaje podczas gotowania, suszenia prania, a także korzystania z łazienek. Jest to zjawisko całkowicie normalne. Za jej odprowadzanie odpowiedzialny jest system wentylacji. Kratki wentylacyjne umieszczone w ścianach zapewniają dopływ świeżego powietrza. Jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo, para wodna zaczyna skraplać się po wewnętrznej stronie szyb. Jest to szczególnie widoczne w okresie zimowym, kiedy to zimna powierzchnia szyby powoduje kondensację powierzchniową pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Po jej skropleniu rama okna staje się mokra, co sprzyja rozwojowi pleśni.
Pojawianie się wykwitów może być także skutkiem nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. W wyniku błędów montażowych może dojść do powstawania tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, które szybciej się wyziębiają. Podobnie jak w przypadku szyb, po osiągnięciu temperatury punktu rosy, wilgoć znajdująca się w powietrzu skrapla się w pobliżu ramy, tworząc idealne warunku dla pleśni i grzybów.
Jak radzić sobie z pleśnią na oknach i ścianach?
Jeżeli pojawianie się pleśni na ramach okiennych i ścianach jest spowodowane utrzymywaniem się zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach, należy zadbać o jej obniżenie. Można to zrobić, udrożniając kanały wentylacyjne i dbając o regularne wietrzenie wnętrz. Wiele osób rezygnuje z otwierania okien w sezonie grzewczym, aby ograniczyć straty ciepła. To błąd. Krótkie, kilkuminutowe intensywne wietrzenie pomieszczeń to najprostszy sposób na usunięcie pary wodnej i obniżenie poziomu wilgotności. Regularne wykonywanie tych czynności sprawia, że wilgoć na ścianach i oknach nie będzie się osadzać.
Dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z nadmierną wilgotnością i pleśnią jest umieszczenie w ramie okiennej systemu mikrowentylacji lub zaopatrzenie się w okucia, które umożliwiają regulację poziomu docisku skrzydła do ramy okiennej. Wykonanie tych czynności poprawia cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i zapewnia dostęp świeżego powietrza. Coraz więcej osób decyduje się również na zastosowanie osuszaczy powietrza wyposażonych w środek absorbujący wilgoć. Korzystanie z nich ogranicza poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiegając pojawianiu się pleśni.
Podsumowanie
Zaparowane szyby w sezonie zimowym są najczęstszą oznaką utrzymywania się nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Zignorowanie tego problemu może doprowadzić do pojawiania się wykwitów pleśni w okolicy ramy okiennej i okien. Aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednią wentylację wnętrz i zapewnienie dostępu świeżego powietrza.