W każdym domu z pewnością znajdują się proszki czyszczące, płyny do podłóg, mydła i inna chemia gospodarcza niezbędna w codziennym życiu. Czyszczenie i mycie wszelkich domowych powierzchni stanowi zapewne cotygodniowy rytuał każdego domu. Czy jednak zastanawialiśmy się, jakie znaczenie ma wybór chemii gospodarczej i jak dobrać preparaty
Środki czyszczące są bardzo różne i mają wiele zastosowań. Uniwersalny proszek czyszczący wyczyści zarówno kuchenny zlew, dziecięce zabawki jak również meble ogrodowe. Mnogość jego zastosowań jest ogromna i nie ma w tym nic złego. Jednak preparat do mycia sanitariów powinien być wybrany ze szczególną myślą o pomieszczeniach sanitarnych. Łazienki, prysznice, toalety to miejsce szczególnie narażone na brud, bakterie oraz osadzający się kamień. Powierzchnie te są również bardzo często wykonane z materiałów błyszczących czy szklanych, które są szczególnie wrażliwe powstawanie zarysowań. Używanie uniwersalnego proszku czyszczącego niesie tutaj ze sobą duże ryzyko powstania zarysowań w których na przyszłość jeszcze łatwiej będzie gromadził się brud i zanieczyszczenia.
Specjalne preparaty do mycia sanitariów są stworzone z myślą o łatwym usuwaniu brudu i bakterii oraz o zabezpieczeniu mytej powierzchni przed ponownym osadzaniem się brudu. Preparaty do sanitariów są również bezpieczne w użyciu, nawet na szklanych lub błyszczących powierzchniach, gdyż nie zawierają drobnych kryształków czyszczących, które rysowałyby powierzchnie. Zazwyczaj są w postaci płynu gotowego do użycia na powierzchni sanitarnej lub wymagającego rozcieńczenia w odpowiedniej proporcji z wodą. Preparaty są dostępne w różnych wersjach zapachowych, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć zapach mu odpowiadający. Cytryna to chyba najbardziej popularny zapach dla środków myjących i czyszczących sanitaria, lecz można również znaleźć wersje dla fanów leśnych lub delikatnych kwiatowych zapachów.
Czym czyścić toaletę?
Zarówno powierzchnie w toalecie lub samą toaletę, należy czyścić odpowiednimi środkami. Na powierzchni muszli lub powierzchniach znajdujących się wokół niej, osadza się wiele zanieczyszczeń lub bakterii, których obecność jest niekorzystna i często powoduje nieprzyjemne zapachy. Aby pozbyć się tych zanieczyszczeń, należy dobrać odpowiednie środki czyszczące WC. Oprócz zanieczyszczeń, należy pamiętać, że w toaletach gromadzi się również osad i kamień. Po jego nawarstwieniu, może być bardzo trudny do usunięcia, dlatego wybrane środki do toalet powinny posiadać odpowiednią skuteczność. Jeżeli na toalecie widać zacieki oraz nagromadzony kamień, należy najpierw skupić się na środkach odkamieniających, którymi należy spryskać zanieczyszczoną powierzchnię i odczekać odpowiedni czas określony na opakowaniu. Jeżeli zabieg ten nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy tę czynność powtórzyć. Nie bez znaczenia ma również użycie szczotki do czyszczenia, która podczas szorowania ułatwi pozbycie się niechcianego kamienia. Po usunięcia kamienia, można przejść do pozostałej części czyszczenia toalety, która ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, bakterii oraz zapachów. Środki czyszczące WC potrzebne do tego zadania są zazwyczaj mocno skoncentrowane, dlatego należy zwracać uwagę, czy ich stosowanie jest bezpieczne dla skóry dłoni, czy też należy ubrać rękawiczki jednorazowe. Warto pamiętać, że toaleta ma wiele zakamarków, o których nie wolno zapomnieć podczas jej czyszczenia.
Każda powierzchnia ma inne wymagania dotyczące jej czyszczenia i mycia. Podczas zakupów chemii gospodarczej, należy zatem pamiętać o ich przeznaczeniu i wybierać preparaty odpowiednie do danej powierzchni i powstałych zabrudzeń.