Stopa procentowa WIBOR jest przedmiotem zainteresowania banków, osób posiadających zobowiązanie kredytowe oraz doradców kredytowych. To od niej bowiem, w pewnym stopniu, zależy, jak wysoką ratę przyjdzie zapłacić kredytobiorcom. Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu WIBOR?

WIBOR, a rata kredytu

Na stopę procentową WIBOR zwracają uwagę nie tylko osoby, które zainteresowane są zaciągnięciem kredytu, ale również ci, którzy już posiadają zobowiązanie kredytowe. Tu warto sobie zadać pytanie: Czy warto brać pod uwagę kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, gdy być może wzrosną stopy procentowe? To one kształtują bowiem wysokość raty, jaką co miesiąc należy uiścić na rzecz banku. Oprocentowanie kredytu składa się bowiem ze stałej marży i stawki WIBOR. Na wysokość WIBOR wpływają między innymi decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej, dotyczące podstawowych stóp procentowych. Wraz ze wzrostem stopy WIBOR, wzrośnie więc rata kredytu. Tego zaś najbardziej boją się potencjalni i obecnie kredytobiorcy, ponieważ uszczupli to ich domowy budżet nawet o kilka tysięcy rocznie.

Czas na wzrosty?

Stopy procentowe kształtują się obecnie na wyjątkowo niskim poziomie. Z tego też powodu rata kredytu jest znacznie niższa, niż jeszcze kilka lat temu. Obniżenie stóp procentowych miało miejsce w zeszłym roku, jako reakcja na nadchodzący kryzys finansowy, wywołany pandemią koronawirusa. Obniżka miała na celu zachęcanie do zaciągania kredytów, niemniej jednak zarówno ekonomiści, jak i członkowie RPP doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wkrótce przyjdzie czas na podwyższenie bazowych stóp procentowych. Kiedy możemy się tego spodziewać? Specjaliści prognozują, że WIBOR wzrośnie już pod koniec 2021 roku, lecz nie będzie to drastyczna podwyżka. Tymczasem w kolejnych latach raty kredytu mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od rodzaju zaciągniętego kredytu. Złudzeń nie pozostawiają nawet wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, które wskazują, iż stopy procentowe w kolejnych latach muszą pójść w górę.

Jak się zabezpieczyć przed wzrostem WIBOR?

Każdy kredytobiorca z pewnością zastanawia się nad zabezpieczeniem przed wzrostem stopy WIBOR, a zatem i raty kredytu. Należy mieć na uwadze, że w każdym przypadku wzrost będzie nieco inny, dlatego trudno udzielić jednoznacznej, dobrej porady. Kredytobiorcy mogą skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który będzie w stanie ocenić, o ile może wzrosnąć rata kredytu i jak się przed owym wzrostem zabezpieczyć. Z usług doradcy powinny skorzystać nie tylko osoby, które posiadają już kredyt, ale także ci, którzy dopiero zastanawiają się nad jego zaciągnięciem.