W dzisiejszych czasach samochód jest głównym źródłem transportu. Na przestrzeni lat motoryzacja bardzo się rozwinęła, sprawiając, że ten środek komunikacji stał się bardzo wygodny, bezpieczny i ekonomiczny. Odpowiednie ciśnienie w oponach samochodowych jest ważnym czynnikiem komfortowej i bezpiecznej jazdy. Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może powodować trudności w prowadzeniu pojazdu i większe spalanie paliwa. Czujniki ciśnienia powietrza w oponach pomagają kierowcy w utrzymaniu jego poziomu w zalecanych normach.
Czym są czujniki ciśnienia?
Czujniki ciśnienia opon (TPMS z ang. tire pressure monitoring system) to elementy mające za zadanie kontrolować poziom ciśnienia powierza w oponach i poinformowanie kierowcy, gdy ciśnienie zacznie spadać lub jest za niskie w momencie rozpoczynania jazdy. W Unii Europejskiej takie mierniki są obowiązkowo montowane w nowych samochodach od listopada 2014 roku. Takie zarządzenie zostało wydane ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz bardziej ekonomiczną i ekologiczną jazdę.
Jak działa czujnik ciśnienia opon?
Czujnik ciśnienia opon to niewątpliwie część wyposażenia samochodu, która wpływa na poprawę komfortu jazdy oraz bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, a także innych użytkowników ruchu drogowego. Każda opona w samochodzie jest wyposażona w czujnik, który za pomocą sygnału przekazuje dane o ciśnieniu do odbiornika, który łączy się z komputerem pokładowym samochodu i wyświetla użytkownikowi, czy ciśnienie jest poprawne, czy należy interweniować. Odbiornik działa na zasadzie porównywania ciśnienia z wszystkich czterech opon i wyłapywaniu, gdy ciśnienie w jednej z nich jest inne niż w pozostałych. Komputer pokładowy w większości samochodów pokazuje, w którym kole jest ubytek ciśnienia. W zależności od marki i modelu samochodu zalecane ciśnienie w oponach delikatnie różni się od siebie, dlatego ważne, by sprawdzić w specyfikacji pojazdu, jakie ciśnienie jest odpowiednie.
Jakie zalety ma czujnik ciśnienia opon?
Wszystkie elementy samochodu są projektowane tak, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie niezależnie od tego, czy mają za zadanie poprawę mechaniczną, estetyczną czy mają pełnić funkcję ochronną. Czujniki ciśnienia powietrza w oponach mają wpływ na:
- Spalanie paliwa – czujniki ciśnienia umożliwiają stałe utrzymanie ciśnienia, dzięki czemu spalanie jest niższe
- Zmniejszanie ryzyko uszkodzenia mechanicznego – odpowiedni poziom ciśnienia niweluje ryzyko przebicia opony podczas najechania na ciało obce
- Przedłużanie żywotność ogumienia
- Skracanie drogi hamowania zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni
- Poprawę komfortu jazdy – odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach wpływa na precyzyjne kierowanie pojazdem przede wszystkim na zakrętach
- Szybkość parkowania – dzięki poprawie stabilności opon i większej kontroli ze strony układu kierowniczego, co pomaga łatwiej dopasować się do miejsca parkingowego
- Ochronę środowiska – poprzez niższe spalanie paliwa zmniejszona zostaje emisja dwutlenku węgla. Ponadto, korzystając dłużej z jednego kompletu ogumienia chronimy planetę. Jedna opona samochodowa potrzebuje średnio między 300 a 500 lat, by się rozłożyć.
Jak można zauważyć, czujniki ciśnienia w bardzo pozytywny sposób wpływają na wiele aspektów. Używanie systemu TPMS pozwala kierowcy cieszyć się jazdą nie martwiąc się o ciśnienie powietrza w oponach samochodu.