Wysokie budynki, konstrukcje i instalacje zaczynają przysparzać coraz więcej trudności w kwestii ich technicznej obsługi. Aby sprostać specjalnym wymaganiom i trudnościom w dostępie do tego rodzaju konstrukcji, powstają specjalne firmy zajmujące się realizacją wszelkich zleceń i rozwiązywaniem problemów na wysokościach.
Czym jest alpinizm przemysłowy?
Ludzie, którzy wykonują określone zadania na dużych, niebezpiecznych wysokościach nazywani są alpinistami przemysłowymi. Swoje obowiązki wypełniają zazwyczaj w podwieszeniu lub w podparciu, wykorzystując dedykowany do tego celu sprzęt, taki jak lina statyczna czy uprząż asekuracyjna.
Techniki, jakimi posługują się w codziennej pracy, mają swoje źródło we wspinaczce górskiej i jaskiniowej. Z biegiem czasu ewoluowały one jednak w taki sposób, by można ich było używać w konkretnym celu i by mogły zapewnić nie tylko maksymalne bezpieczeństwo, ale także jak największą efektywność przeprowadzanych robót.
Wszędzie tam, gdzie użycie standardowych i powszechnych drabin, rusztowań lub podnośników jest nieopłacalne, niemiarodajne lub trudne, z pomocą przychodzą specjaliści, dla których wysokość nie ma znaczenia.
Praca w niebezpiecznych warunkach i w pozornie niedostępnych miejscach, wymaga nie tyle konkretnych narzędzi i sprzętu, ale także dużej wiedzy, umiejętności i sprawności fizycznej. Dlatego właśnie, zazwyczaj wykonywana jest przez ludzi z wieloletnim doświadczeniem – pasjonatów wspinaczki. Osoby te, posiadają wszelkie odpowiednie uprawnienia, a swoją miłość do gór i ekscytację nimi, łączą z potrzebami środowiska miejskiego – takimi jak prace na wysokości np. w Warszawie, przy wieżowcach.
Gdzie wykorzystuje się alpinizm przemysłowy?
Samo określenie alpinizm obrazuje już specyfikę wysokości, na których można w ten sposób pracować. Nie są to jednak jedynie, tak jakby się mogło wydawać, ogromne nieruchomości.
Pierwszą z dziedzin, które wymagają tego rodzaju usług, jest przemysł. Wszelkie zadania, mające zapewnić trwałość konstrukcji, np. antykorozyjne, przeglądy techniczne lub naprawy są doskonałym sprawdzianem dla osób, które się tego podejmują. Kto jak nie oni, będzie w stanie dotrzeć na określoną wysokość, by zastosować jakiś specyfik, przetestować trwałość określonej części lub dokręcić przysłowiową śrubkę? A jeśli trzeba, także zamontować lub zdemontować określone elementy.
W takim wypadku, zupełnie bezcelowe jest użycie chociażby podnośnika koszowego – szybciej, taniej i precyzyjniej zrobi to osoba zawieszona na linie statycznej, zabezpieczona uprzężą asekuracyjną.
Drugą dziedziną jest szeroko pojęta reklama. Przemierzając ulice miast, mało kto zastanawia się nad reklamami, które przecież widnieją na każdym rogu. Jak zostały one umieszczone na gigantycznych bilboardach lub na ścianach budynków?
Jednym z najbardziej odpowiednich ku temu sposobów jest właśnie ten, z wykorzystaniem alpinizmu. Nie wymaga wielkich, pochłaniających czas i pieniądze przygotowań. Nie ma potrzeby rozkładania sprzętów, które będą uprzykrzać funkcjonowanie przechodniów i użytkowników obiektu. Tu liczą się jedynie umiejętności i praca zespołowa.